Hlavní navigace

Garmin Nuvi 50 Europe Lifetime

19. 12. 2012

Sdílet

 Autor: Garmin
Ve světě, kde takřka každý telefon obsahuje GPS a připojení k internetu, to výrobci navigací nemají jednoduché.

Řadě z nich se přesto v posledních letech dařilo přidávat do navigací funkce, které dokázaly potenciální zákazníky oslovit – kdysi to byly hudební přehrávače či aplikace pro čtení audio knih nebo Bluetooth handsfree pro telefon, pak přišly různé doplňky a nápady související s jízdou či autem – počítání spotřeby a napojení na řídicí jednotku motoru pařily mezi nápady, s nimiž přišel právě Garmin.

Garmin Nuvi 50 Europe Lifetime

Někdy je ale nejlepší soustředit se na to skutečně důležité – dovést řidiče do cíle pomocí aktuální mapy, dobrých hlasových povelů a přehledného zobrazení situace na velké a dobře čitelné obrazovce navigace. Pokud tyto základní prvky dobře namícháte, je přenosná navigace stále mnohem lepším zařízením na čelní sklo než průměrný chytrý telefon. V případě Garminu je navíc vždy relevantní argument skvělých turistických (topografických) map, které z navigace do auta dělají skutečně víceúčelové zařízení.

Nuvi 50 Europe Lifetime je prostě jen navigace. Nehraje si na handsfree, multimediální přehrávač, přenosnou televizi či diagnostickou jednotku. Výrobce omezil funkce na to, co je skutečně zásadní – nenaleznete tu Bluetooth, RDS-TMC přijímač, FM vysílač, prohlížeč obrázků a možná trochu překvapivě ani některé softwarové doplňky jako výpočet spotřeby EcoRoute, konvertory měn a další serepetičky, které byste možná ani nikdy nepoužili. Nejsou tu ale ani některé funkce související s optimalizací trasy podle spotřeby či historických údajů o hustotě dopravy nebo vašich cestovních návyků. Výhodou pochopitelně je, že za ně (byť se jedná o čistě softwarové záležitosti) nemusíte platit.

Garmin Nuvi 50 Europe Lifetime

Co tedy v krabici s Nuvi 50 naleznete? Především je to robustní navigace s velkým pětipalcovým displejem (rezistivní dotyková technologie a standardní rozlišení 480 × 272 bodů). Design přístroje je nenápadný, ale zároveň vcelku elegantní – na těle je pouze mini USB konektor pro napájení či propojení s PC, vypínač a slot na MicroSD kartu. Držák přístroje není aktivní – v této kategorii to ostatně ani nelze očekávat. Podstatné je, že uvnitř se nacházejí mapy CityNavigator Europe s doživotními aktualizacemi a dále mapa Atlas Czech a TOPO Czech. Díky nim můžete v Česku vyhledávat adresy podle popisných i orientačních čísel, nebo použít navigaci (alespoň částečně) pro turistiku či cestování mimo zpevněné silnice. Je ale pravda, že pro skutečný outdoor je vhodnější investovat do přístrojů jako je Garmin Oregon či Dakota – mimo jiné i proto, že baterie Nuvi 50 vydrží jen dvě hodiny.

Ovládání a rozhraní je „klasický“ Garmin – vše je přehledné a snadno se zorientujete, práce s mapou i plánování trasy jsou svižné, při navigování se tradičně zobrazují náhledy odboček v křižovatkách či řazení do pruhu na dálnicích a rychlostních silnicích. Mapové podklady NAVTEQ jsou velmi detailní jak z hlediska hustoty silniční sítě, tak nabídky bodů zájmu. Zmíněné české silniční a zejména topografické turistické mapy pak představují obrovskou přidanou hodnotu.

Nuvi 50 lifetime je esencí toho nejdůležitějšího pro navigaci do auta – velký displej, který je snadno čitelný i kdesi daleko na čelním skle, kvalitní a doživotně aktualizované mapy a přehledné ovládání. Jako bonus získáte mapy Atlas a TOPO Czech. Pokud chcete víc, není nic snazšího než sáhnout například po modelu Nuvi 2595 Lifetime, který nabízí řadu dalších funkcí (EcoRoute, historické informace o hustotě dopravy, návyky řidiče nebo Bluetooth) a stojí o pouhou tisícovku více. Pokud ale hledáte skutečně jen navigaci s aktuálními mapami, tak možná oněch tisíc korun raději ušetříte (a pokud vám postačí jen mapy naší kotliny s doživotní aktualizací, můžete mít Nuvi 50 za pouhé dva a půl tisíce!). Garmin vám zkrátka dává na výběr a to je vždy dobře.

Garmin Nuvi 50 Europe Lifetime

Automobilová navigace s doživotní aktualizací map Evropy

Rozměry a displej: 140 × 86 × 18 mm, 176 g, 5“, 480 × 272 bodů

Mapové podklady: CityNavigator Europe Lifetime (45 zemí), Atlas Czech, TOPO Czech

Další: MicroSD slot, nabíječka do auta, pasivní držák, USB kabel

www.garmin.cz, 3990 Kč s DPH