Hlavní navigace

Garmin v roce 2010

 Autor:
Společnost Picodas dnes v Praze uspořádala tiskovou konferenci věnovanou novinkám v oblasti navigací a mapových podkladů Garmin pro rok 2010.
Lukáš Erben 4. 5. 2010

Sdílet

Rok 2009 v navigacích

Na úvod tiskové konference ředitel společnosti Picodas Ivo Steiner připoměl historii a současnou pozici společnosti Garmin. Firma založena v roce 1989 má dnes celkovou výrobní kapacitu v USA a na Taiwanu 20 milionů navigací ročně a doposud prodala 75 milionů kusů, její celosvětový podíl tak dosahuje 35 %. Prodeje v současné době připadají ze dvou třetin na severoamerický trh, necelá třetina na Evropu a zatím pouze 5 % na Asii - tento trh ale čeká obrovský růst.

Z hlediska segmentů má více než dvě třetiny automobilový trh, šestnáct procent připadá na outdoor a fitness (to byla jediná rostoucí oblast v roce 2009), na námořní pak šest a na letecké osm procent. V ČR je podíl outdoor navigací třicet procent a fitness modelů osm procent - tyto segmenty přitom v minulém roce v ČR rychle rostly. V období krize Garminu sice celosvětově poklesl obrat o 16%, firma ale zůstala zisková (zisk poklesl o 8 procent).

Garmin eco


Produktové novinky a trendy


V automobilovém segmentu postupuje integrace přenosných navigací do vozidel - tedy nejen jejich snadné uchycení, ale také komunikace pomocí rozhraní OBD II pro zobrazení informací o vozidle (spotřeba, diagnostika apod.). Přenosné navigace se tak podle Steinera dostávají na úroveň vestavěných navigací. Dalším trendem je integrace SIM karet pro předávání polohy o vozidle a získávání informací z internetu (počasí, komunikace apod). Garmin také v letošním roce uvádí první modely s integrovaným DVB-T tunerem (v redakci jim říkáme „taxikářské“) a ultratenké modely. Podobně jako před časem TomTom i Garmin v nových verzích navigačního softwaru nabízí výpočet trasy s ohledem na den či hodinu jízdy (předpokládanou hustotu provozu).

V oblasti outdooru je podle Steinera stále hlavním tahákem hra Geocaching, s cca třiceti tisíci aktivními hráči (z hlediska počtu hráčů a počtu schránek patří ČR na čelní místa ve světě). Picodas se proto bude v ČR dále věnovat rozvoji topografických map - zejména pro oblasti jako je cyklistika či golf. Golfové mapy by měly zahrnovat podrobné zmapování všech Českých hřišť. Garmin pochopitelně nabízí pravidelné aktualizace automobilových map (každé tři měsíce), přičemž poslední verze zahrnuje 100% pokrytí Chorvatska. Sportovní a fitness navigace by v budoucnu měly nabídnout rozšířenou paletu funkcí pro monitoring výkonnosti (senzory šlapání, biometrická váha, výkonové čidlo, čidla HRM apod.).

Garmin nuvi 1390T (výuka úsporné jízdy)


Tři otázky pro Ivo Steinera


Na závěr tiskové společnosti jsme položili tři otázky Ivo Steinerovi, řediteli společnosti Picodas, která v ČR Garmin zastupuje v segmentech automobilových, outdoor / fitness a námořních navigací.

Můžete říct víc podrobností o speciálních mapách ČR pro golfisty - zejména kdy budou, zda to bude samostatný produkt nebo součást map TOPO?

Ivo Steiner: Začali jsme pilotním mapováním hřiště v Hostivaři, to již máme hotové, v letošním roce budeme zpracovávat další hřiště. Uvedení map bude souviset s uvedením speciálního přístroje pro golfisty Garmin Approach (ten byl doposud pouze na US trhu). Ten dokáže podle situace a schopností hráče doporučit herní strategii či volby hole a samozřejmě zobrazuje mapu dané jamky včetně všech podrobností jako jsou překážky, bunkery apod. Mapy pro golfisty plánujeme také ve zjednodušené verzi coby součást topo map pro outdoor či automobilové navigace. Uvedení těchto produktů ale proběhne až v závěru tohoto nebo počátkem příštího roku. Cyklistické mapy budou představeny jako samostatný produkt, budou ale zdarma pro majitele mapy Topo Czech PRO.

Budete nějak podporovat či odkazovat na "exotické" komunitní mapy, případně mapy které jsou prodávány třetími stranami - zejména pro země, které nejsou pokryty mapami Garminu (například Ukrajina, Vietnam, Laos)?

V našem obchodě nabízíme řadu map a některé další jsou obchodníci schopni obstarat na vyžádání, je ale pravda že existuje řada dalších volně šiřitelných či komunitních map. Máme v plánu vytvořit zrcadlo Slovenského serveru, který umožňuje generování map z volně dostupných dat. Linkování komunitních map je bohužel velmi náročné a vyžaduje neustálé sledování a aktualizaci - na to nemáme volné kapacity, pokusíme se ale alespoň odkazovat naše zákazníky na servery sdružující nekomerční mapy.

Nakolik je zaručena kompatibilita OBD II rozhraní pro automobily, bude k dispozici nějaký seznam otestovaných vozů?

Celý projekt byl původně vytvořen exkluzivně pro koncern VW, pro malý zájem z jejich strany se ale Garmin nakonec rozhodl otevřít jej pro všechny značky. Znamená to že kompatibilita koncernových vozů (VW, Škoda, Audi, Seat) by měla být bezproblémová, stejně jako fungování s většinou dalších evropských značek. Garmin ale provádí testování s konkrétními modely a vydá seznam podporovaných vozidel. Pokud vaše auto na seznamu není, stále bude možné odzkoušet funkčnost před zakoupením rozhraní.

Garmin

Garmin

Garmin

 

Garmin

Garmin