Hlavní navigace

Gartner: Cloud svým růstem předčí tradiční software

 Autor: © rangizzz - Fotolia.com
Podnikové výdaje na cloud computing rostou výrazně rychleji než celkové výdaje na IT.
Filip Brůcha 16. 7. 2012

Sdílet

Analytici Gartneru předpokládají, že se trh s cloudem bude moci na konci letošního roku pochlubit až 19% růstem a celkovým ročním obratem přesahujícím 109 miliard dolarů (2,3 bilionů korun). Do roku 2016 pak Gartner dokonce očekává, že se toto číslo minimálně zdvojnásobí.

Pro srovnání: globální trh IT služeb v letošním roce zřejmě nepřekročí hranici 3% růstu. Cloud computing sice stále představuje jen zlomek z celkové částky 3,6 bilionů (74,8 bilionů korun), podle Eda Andersona z Gartneru je však vliv cloudu na nižší růst trhu s tradičním softwarem zřetelný. Distribuce softwaru se podle něj přesouvá od tradičního prodeje licencí k modelu SaaS (software as a service) a podobně se čím dál častěji opouští od on-premise modelu v případě hardwaru.

„V dlouhodobém horizontu se růst cloudu projeví na vytvoření nových výdajových oblastí,“ říká Anderson. Poroste prý význam integrace, přizpůsobení, hybridního cloudu a cloudových instalací u zákazníka.

O tom, jak roste význam cloud computingu, svědčí také fakt, že Gartner ve své poslední čtvrtletní zprávě cloud poprvé uvedl jako samostatnou kategorii. Podle ní se o růst trhu s cloudem v příštím roce nejvíce zaslouží výdaje na model IaaS (infrastructure as a service), u kterých se očekává až 41% růst. Druhou nejdynamičtější položkou bude oblast managementu a bezpečnosti s 27.2 %, následovaná SaaS s 26.6 % a BPaaS (business process as a service) s 15 %.

U běžného hardwaru je Gartnerem očekáván růst o pouhých 3,4 % na celkových 420 miliard dolarů (8,7 bilionů korun), což je v porovnání s loňskými 7,4 % velmi málo. Podobně tomu má být v případě podnikového softwaru, který v loňském roce rostl 9,8% tempem, avšak letos je očekáván růst pouze o 4,3 % na 281 miliard (5,8 bilionů korun).

Andersonovy předpovědi se zdají být docela pravdivé, když se podíváme na rostoucí tendence mnoha firem o častější využívání cloudu. Nejlépe je to pak vidět u některých startupů, které nepoužívají žádnou vlastní infrastrukturu a spoléhají se výhradně na poskytovatele cloudových služeb, například na Amazon Web Services.