Hlavní navigace

Gartner: Dopad chyby v čipsetech Intelu bude minimální

15. 2. 2011

Sdílet

Analytici společnosti Gartner tvrdí, že chyba v čipsetech pro procesory Sandy Bridge nebude mít na IT průmysl dlouhodobý vliv.

Intel již včera začal dodávat opravené čipsety řady 6, i když zatím v omezeném množství a viceprezident Gartneru Steve Kleynhans tvrdí, že i řada těch vadných bude zužitkována, neboť Intel s výrobci spolupracuje na tom, aby mohly být tyto čipy použity tak, aby se u nich chyba nikdy neprojevila. Podle něj bude problém za půl roku už téměř zapomenut a o jakémkoliv dlouhodobém dopadu nelze hovořit.

Intel totiž během oprav současně i intenzivně vyjednával s výrobci ve snaze najít co nejlepší řešení pro všechny zúčastněné strany a aby finanční dopady byly co nejmenší. Podle Kleynhanse byla pro Intel jakýmsi „probuzením“ chyba v první generaci procesorů Pentium v roce 1995, která zvýšila citlivost vůči potenciálně defektním produktům. Součástí strategie Intelu je proto být na podobné problémy připravený a rychle je vyřešit, aby měly co nejmenší negativní vlivy na většinu uživatelů. Naopak konkurenční společnost AMD si s chybou objevenou v jejích prvních procesorech postavených na architektuře K10 (zejm. šlo o serverové čipy s označením Barcelona) příliš nevěděla rady a nepřipravenost na takovou situaci měla za následek nejen dlouhou dobu uvedení opraveného produktu, ale i poškození jména firmy. U Intelu by následky měly být značně mírnější.

Také korporátní sféra se nemá čeho obávat, protože počítače s procesory Sandy Bridge určené vyloženě pro podnikové nasazení budou k dispozici až během dubna, takže je pravděpodobné, že většina firem s nákupem vyčkává. Množství počítačů s vadnými čipsety nasazených ve firemním prostředí je proto velmi omezené. Ty, které již byly instalovány, je podle Kleynhanse nyní potřeba identifikovat a stáhnout, ale to by zákazníky firem nemělo nijak výrazněji postihnout a nepůjde o masovou záležitost.

Co se týká běžných koncových uživatelů, je jen velmi malé procento těch, kteří kupují produkty hned nebo krátce po jejich uvedení na trh. Takže většina se sice o chybě dozvěděla z médií, ale zůstala jí nedotčena.

Byl pro vás článek přínosný?