Hlavní navigace

Gartner: Integrací IoT a blockchainu přibývá, je to ale technologie konce příštího desetiletí

13. 12. 2019

Sdílet

 Autor: © Sashkin - Adobe Stock
Internet věcí a blockchain k sobě jdou – i přes to, že svět technologií už začíná chápat, že blockchain je pouze jen a jedině databází; byť specifickou.

Tři čtvrtiny společností implementují IoT řešení už používají blockchain, nebo to do konce příštího roku plánují, otvrdil průzkum 500 amerických společností od analytické agentury Gartner.

Propojení IoT a blockchainu je v rámci digitální transformace klíčová, a míra osvojení „přichází rychleji, než se čekalo,“ vyplývá ze zprávy Gartneru.

„Mezi těmi, co si již blockchain osvojili, implementuje obě technologie 86 % společností v různých projektech,“ popsala Avivah Litan, viceprezidentka Gartneru a autor zprávy. IoT a blockchain k sobě podle ní přirozeně tíhnou.

Blockchain a IoT jsou přirozenou kombinací

63 % respondentů v průzkumu uvedlo, že kombinace IoT a blockchainových projektů zvýšila bezpečnost a jejich důvěru v meziorganizační transakce a předávky dat. 56 % vnímalo výkonnost podniku a nižší náklady jako hlavní benefit obou technologií; jen 43 % oproti tomu očekávalo vyšší obrat a lepší byznysové příležitosti.

Gartner do průzkumu zařadil jednatele, ředitele a nejvyšší management 500 firem. 92 % respondentů pracovalo v IT organizaci a 62 % z nich bylo IT ředitelem nebo technickým ředitelem.

Blockchain slouží jako automatizovaná komunikační vrstva mezi IoT snímači a sloužit může také jako úložiště pro data, která produkují a nahrávají. Zařízení internetu věcí v kontejnerech v logistice nejen snímají současné umístění kontejneru, ale také teplotu uvnitř, sílu vibrací a zda někdo nemanipuloval s balíky uvnitř.

Blockchain jako jediná budoucnost? Ne, v logistice se ale možná uplatní

FedEx, jedna z největších společností tohoto typu na trhu, nedávno odzkoušela variantu, kdy pomocí dvou druhů snímačů internetu věcí malé velikosti posílala data přímo do blockchainové databáze. Jeden snímač sloužil jako geosenzor, zatímco druhý automaticky data přenášel.

V současnosti stále ještě mnoho, obzvláště logistických, systému spoléhá na papír a tužku. V některých odvětvích slibuje blockchain tyto věci změnit, nicméně nejprve se musí vyřešit jeho problémy, obzvláště ty právní (smazat data z něj není tak jednoduché.

IT_PR_2023

V současnosti je blockchain na hype křivce velmi nízko, očekávání nejsou vysoko. Může proto jen překvapit a IoT je přirozená oblast rozvoje pro distribuovanou decentralizovanou databázi.

To ale potrvá ještě roky – Gartner uvádí polovinu až konec příštího desetiletí.

Byl pro vás článek přínosný?