Hlavní navigace

Gartner: Levné 3D tiskárny zažívají ohromný růst

2. 10. 2015

Sdílet

 Autor: © M3D
Dodávky 3D tiskáren se mají podle předpovědí každý rok mezi lety 2016 a 2019 zvyšovat. Na konci tohoto období se podle studie společnosti Gartner po světě převeze více než 5,6 milionu tiskáren.

Minulý rok se přitom po celém světě prodalo pouze 106 761 trojrozměrných tiskáren. Letos mají prodeje narůst na 244 533 jednotek a příští rok až na 490 tisíc. Hlavními tahouny poptávky po spotřebitelských 3D tiskárnách v ceně pod 2 500 dolarů jsou školy a univerzity.

Vyšší modely 3D tiskáren se pak liší zejména kvalitou dokončeného díla a použitými materiály.

„Firemní 3D tiskárny mohou kromě vývoje nových produktů a nástrojů k vytváření jiných produktů, které tisknout vysoce kvalitní hotové zboží,“ uvedl přední anayltik Gartneru Pete Basiliere. „Tyto funkce táhnout růst 3D tiskáren po celém světě.“

Prodeje zvyšuje také vstup nových výrobců 3D tiskáren na trh. Jedna z nich, společnost Dremel, představila svou tiskárnu 3D Idea Builder, která se prodává přes Amazon.com nebo Home Depot.

Startupová společnost Carbon 3D mezitím přistoupila k trojrozměrnému tisku jinak. „Technologie CLIP (Continuous Liquid Interface Production) vyrovnává interakce světla a kyslíku a znatelně urychluje trojrozměrný tisk,“ uvádí Gartner ve své zprávě.

„Rostoucí kvalita a neustálé inovace technologií 3D tiskáren zvyšují poptávku zákazníků i společností a dodávky tiskáren rostou obrovským tempem,“ tvrdí Basiliere. „ Trh s trojrozměrnými tiskárnami se nadále mění z úzké skupiny nadšenců na celosvětový trh podniků i jednotlivých uživatelů.“

Nejvyšší prodeje podle Gartneru zaznamenají tiskárny s cenou od 1 000 do 2 500 dolarů. Tiskárny s cenovkou nižší než 1 000 dolarů pak mohou v roce 2019 tvořit až 40 procent trhu.

Prodejům v současnosti vévodí Severní Amerika a Západní Evropa.  Ty v roce 2014 zaznamenaly 66,2 procent celkových dodávek. Podíl těchto regionů však ve srovnání s ostatními bude v budoucnu klesat.

Čína ji nyní zaznamenává nejrychlejší růst prodeje 3D tiskáren na světě se 172,9 procenty. Růst táhne zejména státní podpora technologie a investicí do vzdělání a výzkumu Na druhém místě růstu je se 131,7 procenty Eurasie. Asie a pacifický region rostou tempem 126,4 procent za rok.

Mezi nejužívanější a nejrychleji rostoucí materiály v 3D tiskárnách patří polymerová vlákna. Jejich prodej se má během příštích čtyř let zvýšit z letošních 232 336 na 5 527 493 jednotek.

special_kyberutoky