Hlavní navigace

Gartner varuje firmy před migrací z Windows XP na Windows 8

22. 9. 2011

Sdílet

 Autor:
Řada firem v současnosti přechází na Windows 7 nebo to má v plánu. Některé ale hodlají počkat až na uvedení Windows 8, čímž se ovšem podle Gartneru vystavují riziku mezery v podpoře.

Analytici Gartneru Michael A. Silver, David W. Cearley a Stephen Kleynhans, tvrdí, že pro firmy využívající stále Windows XP je v současnosti pokušením vynechat Windows 7 a počkat si až na Windows 8, které mají být uvolněny během příštího roku. Nicméně podle Gartneru je potřeba brát v úvahu blížící se konec podpory Windows XP v dubnu 2014.

Microsoft sice termín uvolnění Windows 8 nezveřejnil, ale Gartner věří, že se jej bude snažit, aby byl nový OS k dispozici již po prázdninách a mohl využít vlnu nákupů spojenou se začátkem školního roku. RTM verze (release to manufacturing) by tak mohla a být hotova kolem dubna a finální produkt kolem poloviny roku 2012. Microsoft by totiž s uvolněním měl spěchat, protože potřebuje zasáhnout s Windows 8 do bitvy o tablety, kde zatím soupeří iOS od Applu a Android od Googlu a stávající Windows 7 se nezdají pro tuto kategorii zařízení příliš vhodná. To, že tablety budou prioritou, potvrzuje i podpora čipů ARM a dotykové rozhraní Metro převzatí z platformy Windows Phone 7.

I když to tedy vypadá, že firmy budou mít na případnou migraci dost času, Gartner tvrdí, že i přes agresivní načasování Microsoftu budou potřebovat nezávislí dodavatelé a firmy zhruba 9 až 18 měsíců pro otestování podporovaných aplikací a vytvoření plánů pro nasazení. To znamená, že většina organizací nebude schopná Windows 8 nasadit dříve, než koncem roku 2013. A to je poměrně šibeniční termín, protože podpora Windows XP skončí již po pár měsících.

I když o Windows 8 se hovoří zejména spolu s novým rozhraním Metro, přinesou i řadu funkcí pro firmy. Mezi ně má patřit mnohem efektivnější využití funkce Direct Access, což je síťová funkce představená poprvé ve Windows 7, která umožňuje mobilním pracovníkům připojovat se do firemní sítě bez nutnosti využít VPN. Dále bude vylepšen Bitlocker, který bude nově šifrovat jen ty sektory pevného disku, která obsahují data a přibudou i bezpečnostní funkce, mezi nimiž je například Secure Boot, který blokuje možnost spuštění malwaru před nabootováním OS. Mezi další novinky Windows 8 v oblasti bezpečnosti patří širší využití technologie ASLR, randomizace alokace paměti či odolnost vůči zvýšení práv útočníka po proniknutí do systému. Více o bezpečnostních novinkách najdete v článku Windows 8 dostanou nové bezpečnostní funkce.

Reynold říká, že i když je na trhu cítit vzrušení z Windows 8 a jejich nových funkcí, nelze firmám doporučit přerušení nebo odložení plánů na migraci na Windows 7, ale naopak urychlení jejich nasazení. Konec podpory Windows XP v dubnu 2014 je šibeniční a pokud jej Microsoft neprodlouží, nechává firmám velmi málo času na migraci a řešení případných problémů s přechodem na Windows 8.