Hlavní navigace

Gartner: Windows 7 budou poslední masový OS Microsoftu

10. 8. 2011

Sdílet

Analytici Gartneru tvrdí, že do konce roku Windows 7 získají na globálním trhu 42% podíl. Současně ale dodávají, že nejspíš půjde o poslední OS Microsoftu, u kterého lze pozorovat tak široké nasazení.

Informaci potvrzuje Anette Jumpová, ředitelka pro výzkum v agentuře Gartner, a podle ní éra dominance Microsoftu v oblasti OS spolu s Windows 7 nejspíš skončí. Organizace budou pro přístroje na různých architekturách nasazovat konkurenční systémy včetně platformy od Applu, která má podle ní dobré vyhlídky. Budoucí edice Windows pak budou ve firmách pravděpodobně provozovány virtuálně přes cloudové storage systémy. Naopak Linux zůstane podle Jumpové i v budoucnu spíše okrajovou záležitostí.

Vzestup podílu Windows 7 je údajně dán zejména nárůstem nasazení nového OS Microsoftu ve velkých firmách, které jsou na tom nyní lépe s rozpočty na IT. Pro ilustraci: zatímco na konci roku 2010 měly mezi korporacemi na trhu v USA Windows 7 podíl jen 6 %, ke konci letošního roku to bude podle predikce Gartneru už zhruba 40 %.

Jumpová komentuje situaci slovy, že migrace na Windows 7 probíhá opravdu rychle, zejména ve zmíněných Spojených státech. V Evropě je tento proces pomalejší, protože zde jsou firmy často ještě zatíženy poměrně nepříznivou ekonomickou situací. Komplikovaný přechod je také v Japonsku, které se stále vzpamatovává z ničivého zemětřesení v březnu a také na středním východě, který je zmítán politickými nepokoji.

Společnost NetApplications, která měří mimo jiné i podíly operačních systémů na trhu, tvrdí, že ke konci července měly Windows 7 podíl 28 % a Windows XP poprvé globálně klesly pod 50% hranici. Pokud by se prodloužila křivka růstu podílu Windows 7 vycházející z dosavadních měření společnosti NetApplications, nepřesáhly by Windows 7 globální 40% podíl dříve než ve třetím čtvrtletí roku 2012. Situací mohou ale zamíchat právě zmíněné dokončované migrace ve velkých firmách. Je také nepravděpodobné, že Microsoft ještě s nějakým operačním systémem získá takovou totální dominanci, jak se mu to podařilo s Windows XP.