Hlavní navigace

Gartner: Zálohování a obnova jako služba má velkou budoucnost

Do roku 2014 téměř jeden ze tří středně velkých podniků bude využívat službu recovery-as-a-service (RaaS) se schopností zálohovat a obnovovat virtuální stroje (VM), alespoň podle společnosti Gartner.
Petr Šverák 12. 11. 2011

Sdílet

Tato společnost předpovídá, že během několika příštích let 30 procent firem bude využívat RaaS a trh bude řízen středně velkými společnostmi. Výzkumná firma tyto firmy definuje jako ty, které mají roční obrat mezi 150 milióny až jednou miliardou dolarů.

Dnes, pouze něco málo přes jedno procento středně velkých firem využívá RaaS jako součást svého provozu. Služba, která umožňuje řízené replikace virtuálních strojů do cloudu poskytovatele služeb, může eliminovat nutnost platit až sto tisíc dolarů ročně, což je rozpočet na vnitrofiremní opravu nehod, vysvětluje Gartner.

John Morency, výzkumný vice prezident společnosti Gartner, prozrazuje, že mezi středně velkými firmami, které nyní využívají RaaS, se formují dva tábory. První skupina využívá serverové virtualizační funkce pro obnovení a SAN-based replikace k obnovení po vnitrofiremních nehodách pro některé aplikace. Druhá skupina implementuje základní postupy pro využití cloud služeb jako alternativy k více tradičním zdrojům pro zotavení z nehod.

Mezi poskytovatele RaaS patří menší zástupci, jako jsou například společnosti Bluelock, Doyenz a nScaled, stejně tak jako již více zavedení poskytovatelé hostingu jako Sawis, Terremark a Hosting.com. Samozřejmě i všichni tři velcí poskytovatelé služeb na zotavení po katastrofách (HP, IBM, SunGard) vydali své recovery-in-the-cloud nabídky tento rok, prozrazuje Morency.

"Naše odhady ohledně RaaS marketu prozrazují, že je poměrně aktivní od začátku roku 2009, což znamená, že do dneška roste zhruba 2,5 roku," dodává.

Alespoň během příštích několika let, velké společnosti pravděpodobně nezvolí cestu RaaS, myslí si Morency. Radši budou preferovat on-premise zálohování.

Pro společnosti, které mají zájem zkusit RaaS, Gartner doporučuje nasadit cloudovou infrastrukturu s náležitou opatrností, "zvláště pro systémy, které již jsou mimo jejich datová centra," radí Morency.

"Poté by měli kvalifikovat obraz systémové replikace a failover podporu a zkusit, jak poskytovatel dokáže podporovat konektivitu aplikací během testování obnovování," radí. "Také je třeba kontrolovat poskytovatele operací pro případné dodržování expozice a řízení omezené implementace cílové konfigurace."