Hlavní navigace

Gartner zveřejnil předpovědi z oblasti ICT pro další roky

4. 11. 2012

Sdílet

 Autor: © Paulus Nugroho R - Fotolia.com
Výzkumná a poradenská společnost Gartner zveřejnila svůj seznam technologických předpovědí a trendů pro následující roky.

Předpovědi byly vybrány z oblastí, kterými se Gartner zabývá ve svých studiích. Společnost se v nich soustředí především na další ekonomický vývoj a s ním spojená rizika. Zde je výběr těch nejzajímavějších predikcí.

Do roku 2014
Tři z pěti největších výrobců mobilních zařízení budou mít své sídlo v Číně. Půjde o důsledek rostoucí poptávky po telefonech v rozvojových zemích, kterou však nebudou moci uspokojit tradiční hráči jako Samsung nebo Apple, kteří mají jinou cílovou skupinu. Na řadu přijdou Huawei a ZTE těžící ze silného postavení na domácím trhu, jež jim umožní rychlou expanzi do dalších regionů, a nikoliv jen těch rozvojových.

Firmy se budou muset vypořádat s rostoucím počtem cizích zařízení na pracovišti (BYOD), u kterých navíc bude podle Gartneru dvakrát větší riziko nakažení škodlivým virem než u vlastních zařízení společností. Firmy by proto měly již nyní jasně stanovit, jaká zařízení zaměstnanci používat mohou a jaká nikoliv.

Evropská unie bude prosazovat tvrdou politiku na ochranu pracovních míst, což v budoucnosti povede ke snížení offshoringu až o 20 procent. Gartner očekává, že EU příslušné směrnice zavede ještě před koncem roku 2014. V reakci na přísnější legislativu firmy přesunou značnou část svých investic do levnějších částí Evropy.

Do roku 2015
90 % podniků se vyhne přechodu na operační systém Windows 8. Podle Gartneru nejsou firmy na plošné nasazení nové verze momentálně připravené a většina z nich bude na vhodnější příležitost čekat ještě v roce 2015.

40 % největších globálních hráčů přijde na chuť tzv. gamifikaci, kterou použijí jako primární mechanismus pro přeměnu své obchodní činnosti. Firmy použijí techniky zkopírované od herních vývojářů k vytvoření transparentního pracovního prostředí a zlepšení komunikace mezi pracovníkem a zaměstnavatelem.

Do roku 2016
Nositelná chytrá elekronika umístěná v botách, tetování nebo oděvních doplňcích dá vzniknout novému trhu s hodnotou převyšující 10 miliard dolarů. Většina příjmů bude podle Gartneru pocházet z chytré elektroniky umístěné ve sportovní obuvi, fitness potřebách a komunikačních zařízeních do uší.