Hlavní navigace

Generální ředitel Intelu odstoupí v květnu 2013

21. 11. 2012

Sdílet

 Autor: © Agam Shah - IDGNS
Generální ředitel Intelu Paul Otellini se připravuje na odchod ze společnosti. Podle analytiků by to mohla být pro Intel změna k lepšímu.

Společnost Intel v pondělí oznámila, že Otellini odejde do důchodu v květnu, po téměř čtyřiceti letech ve společnosti.

Ať už místo generálního ředitele Intelu převezme kdokoliv, bude čelit úmorné práci. Společnost zápasí s hledáním cesty na vzkvétající mobilní trh a stojí proti těžké konkurenci z ARM Holdings, jejíž procesory a technologie jsou v mobilních zařízeních široce používány. Společnost se potýká také s poklesem prodeje osobních počítačů.

I když většina analytiků soudí, že Otellini odchází na své vlastní přání, Ken Dulaney, analytik z agentury Gartner si myslí, že jeho odchod ovlivnily problémy ve společnosti. „Kdykoliv se nějaká taková věc stane, je to trochu překvapení, ale on tu byl po dlouhý čas,“ řekl Dulaney. „A mohly by tu být jiné faktory s menším vlivem, jako například pokles dodávek osobních počítačů a fakt, že Intel zaspal včasný vstup na mobilní trh.“ Dulaney však poznamenal, že Intel je velmi silnou společností s prvotřídní výrobou. S takovým silným základem by mohlo být nové vedení vítanou změnou, dodal.

Dan Olds, analytik v agentuře The Gabriel Consulting Group, řekl, že čeká na to, kdo se objeví v seznamu potenciálních generálních ředitelů Intelu, než bude na Otelliniho odchod reagovat. „Nemyslím si, že by to byla nezbytně dobrá nebo špatná zpráva,“ řekl. „Rozhodně to znamená změnu a nějaké nejasnosti, což je nepříjemné, ale Intel bojuje na mnoha frontách a pravděpodobně by mohl využít vzpruhu, kterou může nový vůdce přinést.“

Podle Charlse Kinga, analytika v Pund_It, Inc. je Intel v dobré pozici. Na přípravu a nalezení nového ředitele má přibližně šest měsíců. „S dnešním oznámením začali také přípravy na změnu, Intel má dost času najít, vyzkoušet a vybrat nového ředitele,“ řekl. „Je to naprostý opak případů, kdy jsou generálnímu řediteli ukázány dveře bez varování nebo případného vyčkávajícího náhradníka.“

Také to znamená, že by společnost měla mít dostatek času najít takového ředitele s dostatkem zkušeností v mobilních technologiích a mobilní trh rozšířit.

Nový ředitel by společnost nebo její budoucí směr nemusel příliš měnit, ať už bude v mobilních technologiích zběhlý nebo ne. Intel je silná společnost, odchod jednoho generálního ředitele a nástup nového by její směr neměl příliš ovlivnit, řekl Patrick Moorhead, analytik Moor Insights & Strategy.

Byl pro vás článek přínosný?