Hlavní navigace

Gmail přichází s lepším zabezpečením

Kvůli problémům, které by mohly obtěžovat uživatele, se společnost Google rozhodla, že bude pro svou službu Gmail využívat bezpečnější protokol. Podle načasování se zdá, že jde o reakci na útoky čínských hackerů na tuto on-line e-mailovou službu.
Petr Šverák 15. 1. 2010

Sdílet

Společnost Google nabízela dříve přístup ke službě Gmail přes HTTPS jako možnost, ale od úterý jde o základní nastavení. Protokol HTTPS, který šifruje webový obsah, je více náročný a proto je pro společnost Google jeho využívání dražší. Změna byla ohlášena na oficiálním blogu společnosti, bez zmínky o sporu, který společnost vede s Čínou kvůli útokům hackerů na emailovou službu.

"Využívání HTTPS pomáhá chránit data před sledováním od třetích stran, například při využívání veřejných Wi-Fi spotů," napsal Sam Schnillace, technický ředitel služby Gmail.

"Nejdříve jsme nechali volbu, zda využívat tento protokol, na uživatelích, jelikož je tu jedna nevýhoda: HTTPS může zpomalit přenos emailu, jelikož šifrovaná data neputují po webu tak rychle jako nešifrovaná. Několik uplynulých měsíců jsme proto hledali kompromis mezi bezpečností a rychlostí a rozhodli jsme se, že užívání jen HTTPS protokolu bude to pravé."

Zkratka HTTPS znamená Hypertext Transport Protocol Secure. Protokol je zaměřen na ochranu před odposlechem a takzvanými "man-in-the-middle" útoky na informace, které putují po internetu.

HTTPS protokol využívaný službou Gmail bude chránit citlivé obchodní informace, o což se HTTP protokol nesnaží. To je důležité např. pro firemní uživatele. HTTPS protokol je již déle využíván finančními institucemi a jinými organizacemi, které potřebují zabezpečený přístup k webovým stránkám a aplikacím.

Pro většinu uživatelů je tato změna nepodstatná a možná ji ani nezaznamenají. Nicméně uživatelé, kteří využívají službu Gmail off-line, se mohou potkat s problémy.

"Pokud pracujete se službou Gmail off-line přes HTTP, změna na HTTPS pravděpodobně způsobí nějaké problémy," varuje společnost. Instrukce jak se s tímto problémem vyrovnat, získáte zde:

http://mail.google.com/support/bin/answer.py?hl=en&answer=172697