Hlavní navigace

Google a Samsung odhalují smartphone Nexus s OS Android 4.0

19. 10. 2011

Sdílet

 Autor:
Součástí smartphonu Galaxy Nexus je Ice Cream Sandwich, poslední verze operačního systému Android.

„Jak samotný telefon, tak i jeho operační systém jsou výsledkem práce vývojářů z obou společností, kteří na něm pracovali doslova ve stejné budově,“ řekl během představení nového přístroje Andy Rubin, šéf mobilní divize Googlu. Název telefonu je prý jasným odkazem na sérii produktů Samsung Galaxy a telefon Nexus, který sice pochází z dílen různých výrobců, ale je znám jako smartphone od Googlu, protože obsahuje jeho nástroje a služby.

Telefon je vybaven 1,2GHz dvoujádrovým procesorem a velkým 4,65palcovým HD Samsung Super AMOLED displejem s rozlišením 1280x720 pixelů. Na evropský trh by se měl telefon dostat někdy v průběhu příštího měsíce, zatím ale není jasné, jak vysoko bude stanovena jeho pořizovací cena. Uživatelé se s ním budou moci připojit k vysokorychlostním sítím LTE a také k HSPA+.

Společně s telefonem Samsung Nexus byl podrobně představen také jeho operační systém Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Tato aktualizace je spíše souborem minoritních updatů, přesto v něm lze však najít několik zajímavých funkcí. Jednou z patrně nejviditelnějších změn je to, že se systém zcela obejde bez fyzických tlačítek. I samotný Galaxy Nexus používá pouze tlačítka, která se na obrazovce objeví jako součást uživatelského rozhraní.

Většina aplikací byla optimalizována pro nový operační systém. To se týká také internetového prohlížeče, který mimo jiné obsahuje možnost zobrazení celé webové stránky namísto její mobilní verze. Stejně tak browser umožňuje uložení stránky pro offline čtení, což se může hodit například při ukládání letenky či informací z jízdního řádu. Nespočet nových funkcí dostal také Gmail. Za všechny zmiňme offline vyhledávání, jehož časový rozsah si může každý nastavit podle svého.

Ice Cream Sandwich obsahuje také velmi užitečný nástroj pro kontrolu celkového množství stažených a odeslaných dat, což je funkce, která se nemusí zrovna líbit některým operátorům. Aplikace totiž uživatele informuje o množství použitých dat za dané zúčtovací období a dovolí mu nastavit datový limit, při jehož překročení dostane oznámení nebo si může přímo zablokovat přístup k datům.