Hlavní navigace

Google aktualizoval část leteckých snímků Ukrajiny. Ukazují i zkázu Mariupolu

28. 4. 2023

Sdílet

Společnost Google aktualizovala část satelitních snímků Ukrajiny. Je to poprvé od začátku ruské invaze. Fotografie ukazují, jak válka poničila části města Mariupol, Kyjeva nebo letiště Hostomel.

Ukrajinský web Mezha uvedl, že nové snímky na Mapách Google jsou z jara 2022. Předchozí fotografie byly většinou datované do konce roku 2021.

Náš sesterský web Cnews některé nově snímky dohledal a napsal, že například kyjevské letiště Hostomel na nich vypadá jako ementál a přes rozbitou střechu hangáru lze zahlédnout čumák Mriji, největšího dopravního letadla světa. Další letadla pak stojí poházená mimo dráhu, ta tam ale byla zčásti již předtím.

soutez_casestudy

Nové satelitní snímky jsou i z města Mariupol, které bylo během boje s ruskými okupanty značně poškozeno. Fotografie zachycující ocelárnu Azovstal, o které se vedly kruté boje, jsou z 9. dubna 2022. Tedy z doby, kdy se zde ještě Ukrajinci bránili. Vidět je také vybombardované divadlo.

Snímky většiny Ukrajiny včetně centra Kyjeva jsou staršího data. Google tedy aktualizoval zejména místa bojů, Bachmut má ovšem snímky také z roku 2021. Google také po začátku invaze vypnul zobrazování hustoty provozu pro celou zemi a tento stav platí dodnes.

Byl pro vás článek přínosný?