Hlavní navigace

Google aktualizoval prohlížeč Chrome pro Windows i Mac OS

14. 2. 2010

Sdílet

Společnost Google přišla tento týden s další aktualizací Chrome. Ve verzi pro Windows opravila 7 chyb a do bety pro Mac OS přidala mj. nové funkce.

Chrome beta pro Mac OS tak nyní podporuje konečně i rozšíření, která byla dříve dostupné jen v méně stabilním vývojářském buildu. Další novinkou přidanou do této verze je synchronizace záložek, vylepšená správa záložek a cookies a také správce úloh pro lepší manipulaci s panely prohlížeče. Chrome totiž každý panel na rozdíl od svých konkurentů spouští jako samostatný proces, takže pokud jeden z nich spadne, ostatní zůstanou dále v provozu. Správce dokáže také monitorovat využití paměti jednotlivými panely a případně je zavírat, pokud neodpovídají. Podpora synchronizace a rozšíření zatím byla k dispozici jen ve verzích pro Windows a Linux, s výjimkou již zmíněné vývojářské verze Chrome pro Mac, jež byla uvolněna na začátku ledna.

Google také opravil sedm zranitelností mnohem rozšířenější verze Chrome pro Windows. Tři z nich byly označeny jako vysoce nebezpečné. Přístup k informacím o nich, stejně tak jako k jedné další zranitelnosti, označené jako středně nebezpečná, jsou Googlem zatím utajovány a zveřejněny budou až když většina uživatelů prohlížeče Chrome přejde na novou verzi, v níž jsou již trhliny opraveny. Právě chyba se střední úrovní nebezpečnosti je však podle dostupných informací vůbec první, která byla objevena pomocí programu odměn za objevení zranitelností prohlížeče Chrome (více viz článek Chrome: Google bude platit za nalezené chyby). Zranitelnost objevil výzkumník Timothy Morgan, který nejprve obdržel 500 dolarů, ale tato částka byla zvýšena na maximálních 1 337 dolarů poté, co Morgan řekl, že jí chce věnovat na pomoc zemětřesením postiženému Haiti.

Prohlížeč Chrome podle posledních měření společnosti NetApplications používá již 5 % celosvětové internetové populace, u Internet Exploreru je tento podíl 62 % a u Firefoxu pak zhruba 24 %. Nové verze Chrome pro Mac OS a pro Windows jsou k dispozici ke stažení z webu Googlu. Verze pro Mac vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo novější a procesor Intel.