Hlavní navigace

Google Analytics mobilně

1. 7. 2012

Sdílet

 Autor: © Ch_Alexandr - Fotolia.com
Společnost Google chystá na letošní léto rozšíření statistických nástrojů i na mobilní aplikace. Autoři softwaru získají lepší přehled a podrobnější statistiky.

Společnost na konferenci I/O v pátek představila nové funkce statistického nástroje Analytics určené pro tvůrce mobilních aplikací. Produktový manažer Googlu JiaJing Wang mimo jiné řekl, že Google Analytics poskytne mobilním aplikacím podobnou míru informací, jakou nabízí webovým serverům.

Nové sestavy budou zobrazovat údaje pro aplikace určené pro operační systémy iOS a Android, které nabídnou podrobnější a důkladnější údaje, řekl Wang. „Vývojáři aplikací a prodejci potřebují co nejvíce informací o používání svých aplikací,“ prohlásil Wang.

Část sestav se zaměří na sledování nových a aktivních uživatelů, různých verzí jedné aplikace, které jsou aktivně instalovány a používány. U aplikací pro Android navíc nabídne přehled, jakým způsobem uživatel aplikaci nalezl v obchodě Google Play.

Další sestavy nabídnou přehled zapojení uživatelů, tedy četnost používání aplikace, délku jednoho spuštění a také vzorce používání jednotlivých funkcí uvnitř aplikace. V sestavách bude k dispozici i přehled chyb a pádů aplikace. „Vývojář potřebuje vědět, jakým způsobem byla chyba vyvolána, proto jsou pro něj tyto informace velmi důležité,“ uvedl Wang.

Další část sestav bude věnována sledování reklam vložených v aplikacích, nákupů v aplikacích nebo předpokládané doby spuštění jedné aplikace.

Google nabízí SDK zdarma pro každou z platforem samostatně, což podstatně zjednoduší nasazení Analytics do aplikací. „Tato snadnost přístupu pro vývojáře jak z hlediska nákladů, tak s ohledem na nízkou míru úsilí potřebného k zavedení sledovacích nástrojů zpřístupňuje SDK Google Analytics velkému okruhu vývojářů,“ komentoval novinku Michael Facemire, analytik z agentury Forrester Research.

Al Hilwa, analytik z agentury IDC, konstatoval, že Google si buduje silnější pozici coby poskytovatel informací pro vývojáře mobilních aplikací. „Tímto krokem si Google získá další okruh spokojených uživatelů,“ napsal Hilwa v e-mailu. „Určitě zaručí ještě vyšší loajalitu vývojářů pro systém Android, i když je nabízen i pro iOS,“ doplnil.

Google podle Hilwy včas reaguje na stoupající význam mobilních aplikací. „Vývojáři rázem získají podstatně více informací o svých aplikacích. Informace poskytované v reálném čase o používání jednotlivých částí aplikací výrazně ovlivní jejich další vývoj,“ napsal Hilwa.

Nové sestavy by měly být k dispozici všem uživatelům služby Analytics koncem letošního léta jako součást verze 2.0 SDK určeného pro mobilní aplikace. Google nicméně shání zájemce o betatesty, kteří mohou nové SDK získat v předstihu. Google také uvede novou aplikaci Analytics pro systém Android, která umožní sledovat všechny sestavy přímo z mobilního telefonu s Androidem.