Hlavní navigace

Google: Android 3.0 ještě není pro smartphony připravený

26. 3. 2011

Sdílet

Google nechce uvolnit zdrojový kód Honeycombu, mobilního operačního systému optimalizovaného pro tablety, dokud nezajistí jeho plnou kompatibilitu i s ostatními zařízení.

„Android 3.0, Honeycomb, byl primárně vyvíjen jako systém pro zařízení s většími obrazovkami. Ačkoliv jsme rádi, že můžeme jeho nástroje použít pro tablety, u ostatních přístrojů, včetně telefonů, nás čeká ještě hodně práce,“ uvedl Google ve svém prohlášení. Společnost proto hodlá zveřejnit zdrojový kód systému až ve chvíli, kdy bude skutečně připraven. Časový rámec však nestanovila.

Podobné problémy se od třetího Androidu se daly očekávat. Honeycomb je totiž první mobilní operační systém od Googlu, který je cíleně vyvíjen pro tablety. U předchozích verzí se Google naopak zabýval pouze smartphony. Bude proto potřebovat více času, aby doladil všechny detaily. Zaměření Honeycombu na tablety si u Googlu vyjednali jejich výrobci. Ani výrobci smartphonů však nechtějí zůstat pozadu a po Googlu požadují rychlé sjednání nápravy.

Velkou poptávku po Androidu orientovaném primárně na tablety způsobil zejména loňský úspěch iPadu od Applu, dostupného již ve druhé verzi. Reakce Google na tuto situaci byla taková, jaká byla – nyní se ukazuje, že nepříliš šťastná.

„Zatímco velcí výrobci již mají Honeycomb k dispozici, malé společnosti a malí vývojáři si budou muset ještě pár měsíců počkat, než se jim kód dostane do rukou. Open source komunitu to jistě nepotěší,“ komentoval situaci Gaurav Shukla na svém blogu AndroidOS.in.