Hlavní navigace

Google Apps: Dokonalá ochrana dat v celém životním cyklu

13. 3. 2013

Sdílet

 Autor: © Sean Gladwell - Fotolia.com
Malé a střední firmy přecházející na cloudové služby se přirozeně zajímají o zabezpečení dat v cloudu. Nezřídka uvažují tak, že je bezpečnější mít data pěkně pod zámkem ve své vlastní serverovně.

Náklady na informační technologie, zálohování dat, provozování informačních systémů ve vlastní režii však nejsou zanedbatelné. A kromě toho, zabezpečení cloudových dat je ve skutečnosti podstatně důkladnější než ochrana dat přímo ve firmě. Stoprocentně to platí o datových centrech společnosti Google, ve kterých jsou hostována mimo jiné data služby Google Apps.

Žádná lidská technologie není stoprocentně odolná vůči poruchám, a proto jsou data v datových centrech Google sofistikovaným způsobem zálohována. Data se vždy ukládají v několika kopiích na několika místech. V případě poruchy některého úložiště je provoz neprodleně přesměrován na jinou kopii dat, takže uživatel ani nezaznamená nějaký problém.

Aby se vyloučila možnost získání důvěrných dat neoprávněnými osobami přímo z koncových úložišť, data se ukládají v souborech s náhodně generovanými názvy a se zašifrovaným obsahem. I v případě odcizení konkrétního disku by se tak narušitel nedostal k samotným datům. Ochrana jde ale ještě dále. Každý disk v datovém centru je přísně sledován co do svého aktuálního stavu a umístění. Disk, který selže nebo vykáže známky snížení výkonu, je dopraven na analýzu. Disk s poškozenými daty je kompletně přepsán a použit znovu, disk s nenapravitelnou poruchou vyřazen a zničen.

Likvidace vyřazených disků má přísně stanovená pravidla, která dokonale zajišťují, že ani na konci životního cyklu disků nedojde k úniku uživatelských dat. Vyřazený disk je znehodnocen v zařízení, které protlačí jeho středem ocelový píst. Takto slisovaný disk je následně rozemlet ve skartovačce na malé kousky, které putují do recyklačního centra. 

Vedle již popsaného operativního zálohování dat používají datová centra Google také extra zálohování na datových páskách. To dále zvyšuje jistotu, že i v krajně nepravděpodobném případě selhání více disků na více místech bude možné uživatelská data obnovit. Data aplikací sady Google Apps jsou chráněna na úrovni, kterou lze ve vlastní režii těžko dosáhnout.

ICTZ23

Chcete se dozvědět více o řešení, které zvýší produktivitu ve vaší firmě? Potřebujete snížit náklady na firemní informační technologie a jejich údržbu? Využijte služby Google Apps s podporou Ness Technologies!

Autor Jakub Truschka