Hlavní navigace

Google Apps přinesou i videokonference

5. 11. 2009

Sdílet

Google v současné době pracuje na vylepšení svého video chatu, uživatelé Google Apps by se tak v brzké době mohli dočkat znatelných změn, např. formou konferenčního hovoru. Video chat od Google lze využívat přímo ve webovém prohlížeči jako součást Gmailu, ale také za pomocí aplikace Google Talk.

Hlasový a video chat od Googlu je nyní omezen pouze na komunikaci dvou osob mezi sebou, Google má však v plánu počet osob rozšířit a utvořit tak aplikaci mnohem robustnější a zároveň i konkurenceschopnější. „Toto vylepšení je prvním krokem k celkovému vylepšení aplikace pro video a hlasový chat, které by mělo nastat, jak doufáme, v příštích 6 až 12 měsících,“ řekl Rishi Chandra, produkt manažer Google aplikací.

Google se nakonec také rozhodl, nepřidávat video chat do balíku služeb jako oddělenou aplikaci. Místo toho se stará, aby vše fungovalo přímo z rozhraní Gmailu a případně dalších základních komponent z balíku Google Apps. Podle Rishi Chandra by tato funkcionalita měla být zakomponována v kódovém jádru, napříč všemi aplikacemi z balíku.

Posilování videa a hlasové komunikace přímo uvnitř e-mailu je podle Sheri McLeish, analytičky společnosti Forrester, dobrá volba, protože e-mail je, a pravděpodobně ještě dlouho bude, nejvíce užívaným komunikačním nástrojem v mnoha společnostech. S možností konferenčních hovorů se navíc užitná hodnota Gmailu v komerčním segmentu ještě zvýší.

Jednou z oblastí, kde Google zatím není pevně rozhodnut o svém řešení, je populární trend mnoha softwarových výrobců, kteří rozšiřují své aplikace za pomocí funkcí pro sociální sítě jako je Twitter či Facebook. Google zde zatím teprve hledá reálnou užitnost a přinos pro zlepšení komunikace uživatelů.


Zatím tedy není jasné, jak a zda vůbec najdeme v brzké době mezi Google aplikacemi i propojení na sociální sítě, Chandra, produktový manažer Google apps, však naznačil, jak by mohlo takové propojení v budoucnu vypadat. V podstatě, uživatelé připojeni na Gmail, by už nemuseli používat další aplikace pro zjištění statusu spolupracovníků a dalších oznámení, řekl Chandra.

Balík Google aplikací po celém světě používá více jek 20 milionu uživatelů ve více jak 2 milionech společností. V České republice našel tento balík uplatnění nejen ve firemním segmentu, ale používají ho i některé České univerzity. Podrobné informace o rozšíření funkcionality balíku Google zatím nepodal, vše bude objasněno během příštího roku. Uvidíme tedy, jak si Google poradí s propojením na sociální sítě.