Hlavní navigace

Google čelí žalobě kvůli příliš drahým Androidům

6. 5. 2014

Sdílet

 Autor: © mbongo - Fotolia.com
Žaloba podaná minulý týden viní Google z vyvíjení tlaku na výrobce telefonů s Androidem, čímž měl kromě samotných výrobců poškodit také koncové spotřebitele.

V hromadné žalobě podané u amerického soudu je Google nařčen z vytváření tajných dohod s výrobci, kteří kvůli tomu musejí do svých zařízení zahrnout takové aplikace jako YouTube nebo Google+ a na displeji je pak zobrazit na dobře viditelné pozici.

V žalobě se konkrétně uvádí, že výrobci s takovým tajným ujednáním, nazvaným Mobile Application Distribution Agreements (MADA), souhlasí, protože vědí, že spotřebitelé již při koupi zařízení očekávají, že bude vybaveno aplikacemi od Googlu.

Žaloba netvrdí, že by výrobci dohodu MADA podepisovali nedobrovolně. Přinutila je prý k tomu tržní síla Googlu. „Spotřebitelé chtějí mít přístup k produktům od Googlu a vzhledem ke své tržní síle má firma v hrsti výrobce smartphonů a tabletů,“ píše se v žalobě, za kterou stojí jistí Gary Feitelson a Daniel McKee.

Podle autorů žaloby by zařízení s Androidem mohla být levnější, kdyby konkurenti Googlu mohli výrobcům platit za stejnou exkluzivitu. Součástí žaloby jsou dvě znění dohody MADA – první uzavřené se společností Samsung Electronics a druhé s HTC. Obě jsou datové k 1. lednu 2011. Žalobci se k nim prý dostali díky jiné soudní při mezi Googlem a Oraclem.

V emailovém prohlášení mluvčí Googlu uvedl, že „každý může zařízení Android používat bez Googlu a každý může používat Google bez Androidu“. Po vytvoření Androidu prý na trh s chytrými telefony vzrostla konkurence a ceny těchto zařízení tak naopak klesly.

Jako dva příklady předražených zařízení žaloba uvádí HTC EVO 3D a Samsung Galaxy S III. V obou případech prý za vysokou cenu může MADA. Pokud by dohoda neexistovala, cena zařízení by podle žalobců klesla a současně by uživatelé dostali lepší vyhledávací nástroje.

Google je dlouhodobě v hledáčku regulátorů v USA i Evropské unii kvůli zvýhodňování svých služeb a nástrojů. Pod jejich nátlakem se již rozhodl učinit ve svých praktikách určité změny.