Hlavní navigace

Google chce blokovat některá rozšíření v Chromu

9. 11. 2013

Sdílet

 Autor:
Společnost chce povolit pouze rozšíření pocházející z oficiálního tržiště aplikací. Tento krok by měl přispět k větší bezpečnosti uživatelů prohlížeče od Googlu.

Google se konkrétně zaměří na rozšíření, která si uživatelé nestáhli z oficiálního distribučního místa. Tím je v tomto případě internetový obchod Chrome. Nová funkce se má v prohlížeči objevit v lednu příštího roku.

Google se k takto radikálnímu kroku rozhodl z důvodu rostoucího počtu škodlivého softwaru a velkého množství uživatelů, kteří si do svých prohlížečů instalují rozšíření stažená z neověřených zdrojů. Zákazem nevěrohodných doplňků se má zvýšit nejen bezpečnost uživatelů, ale rovněž by se mělo ulevit pracovníkům Googlu, kteří problémy způsobené škodlivými doplňky musí řešit.

„Rozšíření jsou ve své podstatě skvělým pomocníkem. Uživatelé díky nim mohou být neustále informováni o dění na sociálních sítích nebo být v kontaktu s oblíbeným sportovním týmem. Mnoho služeb nabízí své vlastní doplňky, přičemž Chrome se vždy uživatelů ptá, jestli souhlasí s jejich instalací či nikoliv,“ říká Eric Kay, šéf vývoje Chromu.

„Někteří lidé však tohoto mechanismu zneužívají a do uživatelského prohlížeče potichu instalují škodlivá rozšíření, která mění nastavení prohlížeče a výrazně narušují uživatelský komfort – mění například vzhled stránky Nová karta. Od uživatelů nám pak kvůli tomu chodí velké množství stížností.“

Všechny výše uvedené problémy mají s příchodem ledna zmizet. Rozšíření stažené odjinud než z Chrome Store se do prohlížeče nebude mít šanci dostat. Pro vývojáře doplňků zase půjde o další důvod, proč své produkty přesunout na oficiální distribuční kanál.

Uživatelů se podle Googlu změna dotkne pouze v pozitivním slova smyslu. Společnost prý i nadále bude podporovat vývoj lokálních rozšíření.

„Ochrana uživatelů je naší prioritou. Věříme, že tato změna pomůže lidem, jejichž prohlížeč byl škodlivým rozšířením nějak ovlivněn,“ dodal Kay.

Byl pro vás článek přínosný?