Hlavní navigace

Google chce do Chrome přidat rozpoznávání řeči

27. 5. 2010

Sdílet

Společnost Google počítá s tím, že tato technologie se v budoucnu stane standardem a přinese celou novou třídu webových aplikací.

Technologičtí experti Googlu doufají, že podpora audiovstupu a také výstupu ve webových prohlížečích se stane novým průmyslovým standardem. Tato společnost proto vyvíjí technologii pro rozpoznávání řeči a pro převod textu do mluveného slova, se kterou počítá podle Iana Fetteho, produktového manažera prohlížeče Chrome, do svých mobilních a desktopových prohlížečů. Uvedená informace zazněla v minulém týdnu na I/O konferenci Googlu, která proběhla v americkém San Francisku.

Fette doufá, že API pro práci s řečí, které chce jeho společnost začlenit do prohlížeče Chrome, v budoucnu implementují i další webové prohlížeče od konkurenčních výrobců, neboť jen tak se může stát obecně podporovaným. Nebyl ovšem schopný odhadnout, kdy by se tato technologie v prohlížečích Googlu mohla poprvé objevit, což svědčí o tom, že je ještě v poměrně časných fázích vývoje.

Fette je přesvědčený, že lidé touží po používání systémů, které bude možné ovládat hlasem. Tento způsob práce s počítačem pak podle něj přinese celou novou třídu aplikací.

Aktuální novinkou Googlu je pak ukončení fáze beta u Chrome pro Mac a Linux a tyto verze tedy poprvé přecházejí do ostrého provozu. Google pak prostřednictvím svých zástupců označil verzi pro Mac OS jako nativní aplikaci přinášející uživatelské zkušenosti typické pro Mac a verze pro Linux je pak propagována jako stabilní, univerzální a dobře vybavený výkonný prohlížeč pro tento systém.

Finální verze browseru Chrome pro Mac OS a Linux přináší podporu nových vlastností jazyka HTML5 jako je geolokace uživatele, aplikační cache či funkce drag-and-drop, dále rychlejší zpracování JavaScriptu o cca 30-35 % (oproti předchozí verzi). Naopak nepřibyl integrovaný Flash Player, který bylo možné najít již v beta verzi a to údajně proto, že Google čeká na uvedení verze 10.1 tohoto přehrávače, aby ji integroval do svého prohlížeče.