Hlavní navigace

Google chce prorazit na trhu s e-knihami

17. 10. 2009

Sdílet

Společnost Google prozradila, že se chystá spustit online obchod nazvaný Google Editions, ze kterého si budou zákazníci moci kupovat elektronické knihy, které si poté mohou přečíst na různých zařízeních jako jsou čtečky e-knih, laptopy a mobilní telefony.

Obchod by měl být otevřen příští rok. Společnost Google, jež odmítla tuto zprávu blíže komentovat, oznámila uvedenou skutečnost v uplynulém týdnu na veletrhu Frankfurt Book Fair v Německu. Další zprávy mluví o tom, že firma má v plánu nabízet okolo půl milionu knih.

"Google posune svým vysoce očekávaným vstupem na trh prodej e-knih na vyšší úroveň," tvrdí Dan Olds, analytik u firmy Gabriel Consulting Group. "Vedoucí společnost na trhu, Amazon, si svoji pozici vybudovala díky svému zařízení Kindle, které je bezpodmínečně potřebné k nákupu a čtení knih. Bude zajímavé sledovat, jak obstojí proti strategii společnosti Google, která chce nabízet elektronické knihy on-line pro všechna zařízení, která mají přístup na internet. To zaručuje firmě Google mnohem větší okruh potencionálních zákazníků než má Amazon se svým Kindle."

To podle Oldse znamená, že obchod s knihami společnosti Google může růst velmi rychle, zaleží na tom, jak firma vyřeší způsob prodeje knih.

"Dovedu si představit, že někteří maloobchodníci budou mít zájem o platformu společnosti Google, hlavně ti, kteří věří, že elektronické knihy budou brzo mít značný podíl na trhu," tvrdí Olds. "Ale Google bude muset samozřejmě dost nakladatelů přesvědčit. Můžete prodat jen tolik knih, kolik je o ně zájemců."

Obchod s knihami byl v minulosti pro společnost Google složitou oblastí. Zatímco se firma snažila vytvořit digitální knihovnu elektronických knih, někteří autoři a nakladatelé namítali, že společnost potřebuje lepší ochranu dat a také začali spory o autorská práva a finance.

Jen minulý měsíc více než dva tucty autorů a nakladatelů vznesly námitky oproti udělení povolení pro společnost Google k digitalizaci a prodeji milionu knih, jelikož podle nich firma ignoruje důležitá práva čtenářů a spisovatelů.