Hlavní navigace

Google chce sjednotit Android pod jedinou verzi

11. 5. 2011

Sdílet

Cílem Googlu je mít jediný operační systém a vývojářskou platformu pro všechny přístroje s OS Android.

Google tento týden informoval o nově chystané verzi operačního systému Android a také o novinkách, které mají přibýt do Android Marketu.

Další majoritní aktualizace Androidu, s kódovým označením Ice Cream Sandwich, má mít za hlavní úkol a to sjednotit verze operačního systému na všech typech zařízení, včetně překlenutí propasti mezi smartphony a tablety. OS Android v současnosti trpí právě vysokým stupněm fragmentace, kdy existuje na trhu souběžně řada variant tohoto mobilního systému s různými vlastnostmi, což komplikuje zejména vývoj aplikací.

Ice Cream Sandwich bude obsahovat aktualizovaný aplikační framework s novou funkcionalitou a API, které mají automaticky rekonfigurovat aplikace na různé typy mobilních přístrojů. Informace zazněla včera při keynote od zástupců Googlu na probíhající I/O konferenci. Novinka je naplánována na čtvrté čtvrtletí letošního roku a mezi tím Google ještě hodlá uvolnit Android 3.1, aktualizaci pro tabletovou verzi OS, která by měla obsahovat taková vylepšení, jako podporu pro platformu Google TV či možnost připojení USB zařízení k tabletům.

Google také ohlásil, že na Android Marketu začaly být nově nabízeny pro streaming filmy za ceny začínající na 1,99 dolarech. Uživatelé budou mít na shlédnutí filmu 30 dní a jakmile budou firmy spuštěny, musí se na ně dodívat do 24 hodin. Zástupci firmy také potvrdili, že začínají testovat cloudovou hudební službu označovanou jako Music Beta, která je nyní dostupná některým pozvaným uživatelům. Během fáze beta je tato služba zdarma a obsahuje 20 000 písní.

Hugo Barra, ředitel produktového managementu Androidu, potvrdil, že po celém světě bylo aktivováno více než 100 milionů přístrojů s Androidem. Existuje prý také již více než 450 000 vývojářů pro tuto platformu, kteří vytvořili kolem 200 000 aplikací. Uživatelé si stáhli již 4,5 miliardy aplikací, z toho 1 miliardu jen v posledních dvou měsících. Na trhu je již zhruba 310 přístrojů s OS Android a jsou nabízeny ve 110 zemích. Každý den je pak aktivováno 400 000 nových zařízení s Androidem, doplnil statistiky Barra.