Hlavní navigace

Google chce spustit mobilní platby přes telefony

28. 5. 2011

Sdílet

Platby s telefony využívajícími technologii NFC budou moci využívat zatím zájemci v New Yorku a San Francisku. V ČR plánují spuštění mobilních plateb tuzemští operátoři.

Google představil v USA možnost platby za zboží v obchodech pomocí mobilů, které se využívají jako platební terminály (tzv. mobilní peněženka). Jedná se o pilotní projekt s názvem Google Wallet, který by se měl dále rozrůstat a zatím jsou podporovány kreditní karty Mastercard od Citi bank a platit pomocí telefonu bude od letošního léta možné ve 120 000 obchodech.

Technologie NFC (Near Field Communication) umožňuje bezdrátovou komunikaci mezi elektronickými zařízeními na krátkou vzdálenost. Problémem je ovšem zatím nedostatek telefonů, které by jí podporovaly a v USA je to například jen přístroj Nexus S od Googlu. Podpora této technologie je také již zahrnuta od mobilního operačního systému Android od Googlu. Další telefony s NFC by pak měly přibývat, spekuluje se například o podpoře NFC v iPhone 5, ale oficiálně nic takového potvrzeno nebylo.

Stepnanie Tileniusová, viceprezidentka pro komerční záležitosti v Googlu, říká, že služby mobilních plateb budou dále rozšiřovány a počítá, že k aktivitám její firmy se připojí další obchody, platební sítě a banky. Mobilní peněženka od Googlu umožňuje některé novinky, kterými dřívější systémy nedisponovaly, jako je například podpora více karet. Jako doplněk platební karty od Citi Google nabízí pro další uživatele i vlastní předplacenou kartu, kterou lze dobít z libovolné kreditky. V budoucnu by Google chtěl využívat NFC technologii i pro další služby, jako je například řidičský průkaz, klíče od hotelu či třeba lístek na koncert.

Google také klade důraz na bezpečnost plateb a kromě hardwarového zabezpečení přímo v smartphonech Nexus S, které obsahují čip s bezpečnostními elementy podobnými těm, jaké se využívají v elektronických pasech a kontaktních kreditních kartách, je platba chráněna také PINem. Karty mají též tepelné senzory a jsou chráněny proti fyzické manipulaci a útoku laserem, neboť se pak samy zničí. Všechny platební operace jsou šifrovány a ukládány ve speciálním čipu v telefonu, mimo operační paměť OS Android a přístup k nim mají jen autorizované aplikace. O aktivitách spojených s mobilními platbami v Česku najde více v článku Čeští operátoři chtějí prosadit obecně přijímané mobilní platby – ustavili skupinu podporující NFC.