Hlavní navigace

Google: Chrome OS bude pro netbooky, Android pro tablety a smartphony

Všichni víme, že Google poslední dobou úspěšně vtrhl do oblasti operačních systémů. Ale co není úplně jasné je to, jak tato společnost plánuje naložit s operačním systémem Chrome.
Petr Šverák 16. 9. 2010

Sdílet

A jak jste si mohli přečíst v našem článku Google váhá, zda do tabletů nasadit Android či Chrome, ani sám Google donedávna nebyl rozhodnut.  Je dobře známe, že Android je OS postavený na Linuxu a zaměřený na smartphony a tablety. Ale kam se hodí Chrome, jež je také založený na Linuxu a určený hlavně pro prohlížení webu?

Není zrovna snadné na tuto otázku odpovědět. Koneckonců, Android se dá využít jako desktopový operační systém a stejně tak můžete použít Chrome jako srdce tabletu. Takže jak to tedy je? Nyní konečně začínáme dostávat konkrétní odpovědi.

Anders Sandholm, Chrome senior produkt manager u společnosti Google, odpovídal v rozhovoru pro web TechRadar. "Operační systém Chrome bude zaměřen na netbooky a má pro ně velmi dobré předpoklady."

Sandholm také prozradil, že jeho tým experimentuje i s dotykovými zařízeními, ale hlavní zaměření Chrome OS designového týmu je na netbooky a laptopy. Je pravda, že netbooky si v poslední době na trhu nestojí moc dobře, nicméně produkty s operačním systémem Chrome by to mohly změnit.

Ačkoliv jsou tablety jako iPad od Applu užitečné a blížící se vlna tabletů s Androidem to slibuje, je stále hodně věcí, které se dají mnohem lépe dělat s fyzickou klávesnicí. Levný netbook s operačním systémem Chrome, na kterém budete spoustu času využívat software jako službu (SaaS) a webové aplikace, najde jistě hodně spokojených firemních uživatelů.

Nicméně to vypadá, že bude ještě chvíli trvat, než se objeví první netbooky s operačním systémem Chrome. Nejdříve se očekávalo, že budou na trhu již na konci tohoto roku. Sandholm ovšem naznačil, že se s nimi nesetkáme dříve než na začátku roku příštího. A dokonce se zdá, že půjde pouze o prototypy. Podle toho se dá usuzovat, že se netbooky s OS Chrome dostanou na pulty obchodů nejdříve v druhém čtvrtletí roku 2011.

I přes tento celkem pozdní start se dá očekávat, že operační systém Chrome OS vdechne netbookům novou mízu. Jistě je na trhu mezi našlapanými laptopy a tablety místo pro levné, uživatelsky přívětivé netbooky. Zda je to pravda ukáže ovšem až čas.