Hlavní navigace

Google: Chromebooky jsou ideálním řešením pro firmy

Až tři čtvrtiny podnikových uživatelů by prý mohlo přejít na mobilní systémy s Chrome OS, který Google oficiálně představil 11. května.
Pavel Louda 13. 5. 2011

Sdílet

Podle spoluzakladatele Googlu Sergeye Brina totiž Windows a další tradiční operační systémy pro PC doslova mučí své uživatele (kvůli například složitosti správy) a přechod na pokročilejší variantu OS může být tím správným krokem. V samotné firmě Google využívá Windows asi pětina zaměstnanců, zbytek Mac OS a Linux. V příštím roce prý naprostá většina přejde na Chrome OS.

„Nemyslím si, že Windows je špatným systémem, zvláště Windows 7 disponují pokročilými bezpečnostními prvky,“ tvrdí Brin. Ale Chrome OS podle něj díky tomu, že nechává naprostou většinu uživatelových aplikací a dat nechává na webových serverech a jen některé funkce ponechává pro režim off-line“, výrazně snižuje složitost pro uživatele i podnikové.

Google podle svých slov provedl průzkum mezi zhruba 400 korporacemi a zjistil, že díky kombinaci webových aplikací, off-line přístupu k sadě Google Docs nebo dalším službám a aplikacím dodávaným prostřednictvím virtualizačního softwaru mohou firmy až 75 % svých uživatelů přesunout na nově vznikající platformu Chrome OS (i když Microsoft by mohl zřejmě přijít se studií se zcela opačnými závěry).

Google navíc přichází se zajímavým partnerským programem, který zahrnuje kromě kooperace s výrobci mobilních zařízení i například s partnerstvím se společnostmi VMware a Citrix ohledně vzdáleného přístupu k podnikovým aplikacím. Chrome OS je přitom ve své podstatě browser Chrome postavený na osekané verzi Linuxu. Navíc není v jeho případě vyžadována instalace žádného antimalwaru, protože data i aplikace jsou umístěna na chráněném back-endu.  Všechna data jsou navíc nativně šifrována.

Zatímco výrobce původně plánoval svůj OS nasazovat především v jednoduchých netboocích, při prezentaci už představitelé firmy hovořili spíše o noteboocích či dokonce o chromeboocích. Více viz dnešní článek Google představil Chrome OS a Chromebooky.

Google se na začátek spojil se dvěma výrobci hardwaru – firmami Acer a Samsung – které by měly přesně v polovině června uvést na trh první laptopy založené na novém operačním systému Googlu.