Hlavní navigace

Google Docs umožní ukládání libovolného typu dat

Společnost Google přidá do svého on-line balíku Google Docs funkci, pro uložení libovolného typu dat. Kolik prostoru si Google připravil pro své uživatele?
Jáchym Krasek 14. 1. 2010

Sdílet

Funkce by měla být zpřístupněna během následujících týdnů a to jak uživatelům domácím, tak těm firemním. Uživatelé tedy dostanou možnost ukládat všechna svá důležitá data na jedno místo, které bude přístupné v podstatě odkudkoli. Tato data pak budou moci sdílet i s ostatními uživateli a lépe vzájemně spolupracovat. Alespoň tak si to představuje společnost Google.

„Je to vlastně jen přirozený vývoj našeho balíku Google Docs,“ řekl Vijay Bangaru, produktový manažer sady Google Docs. Bangaru dále dodává, že se určitě nejedná o často spekulovanou úložnou službu G-drive, která by také časem měla spatřit světlo světa. „Ze strany zákazníků se nejedná o virtuální jednotku, jde spíše o klienta, který uživatelům pomůže synchronizovat jejich data do našeho cloudu,“ dodal Bangaru.

Na této nové funkcionalitě Google spolupracoval i s některými partnery, kteří vytvořili aplikaci pro využití nových výhod balíku skrze Google Docs rozhraní. Tyto externí aplikace budou sloužit pouze uživatelům Premier verze Google Apps, tedy sofistikovanější a především placené verze. Za prémiovou verzi si Google účtuje 50 dolarů za jeden účet ročně. Společnosti, využívající služeb této placené verze, budou mít také možnost programovat vlastní aplikace využívající rozhraní Google Apps.

Nicméně, to že uživatelé budou mít možnost uložit jakákoli data na Google Docs neznamená, že s nimi budou moci on-line pracovat stejně jako dnes se soubory PDF, Microsoft Office a samozřejmě nativními formáty Googlu. „Bohužel, je nemožné napsat webové editory pro jakékoli formát souboru,“ dodává Bangaru. V takových případech je možné k datům přistupovat a sdílet je s ostatními, pro práci s nimi je však potřeba stažení do počítače.

Google také zvedá maximální možnou velikost jednotlivého souboru a to na 250 MB.  Uživatelé samostatného balíku Google Docs budou mít pro svá data připravený prostor 1 GB, přičemž za 0,25 dolarů ročně si mohou přikoupit GB další. Stejnou velikost si Google připravil i pro uživatele celého spektra aplikací z balíku Apps, tedy 1 GB, nicméně tyto uživatele bude stát přikoupení dalšího GB ročně 3,5 dolaru.

Google Docs zatím také nemají možnost jedním kliknutím sdílet data na webech třetích stran, například na Facebooku. Anil Sabharwal, produktový manažer Google Docs, se však vyjádřil, že i to je motivací pro Google investovat do datových center, díky kterým by mohl tyto funkce uživatelům snáze poskytnout. Společně se možností nahrát libovolná data by se mohlo jednat o skutečně užitečnou funkci. Snad již brzy se této možnosti dočkáme.