Hlavní navigace

Google Earth již obsahuje záběry ze zdevastovaného Haiti

Společnost Google rychle zareagovala na devastující zemětřesení, které zasáhlo Haiti na začátku minulého týdne a zpřístupnila záběry z pohromy ve službách Google Earth a Google Maps.
Martin Noska 18. 1. 2010

Sdílet

Společnost Google na zpracování záběrů spolupracovala s firmou GeoEye, která je zaměřena na práci se satelitními snímky a zpřístupnila tak tyto snímky jen několik dní po tragické události. Snímky jsou pořízeny ve středu zhruba v 10:27 východního času a nejedná se o „senzaci“, jak by někdo mohl namítnout, neboť tyto záběry mohou být využitelné např. organizacemi, které se snaží nabízet pomoc obyvatelům Haiti a naplánovat si cestu přes tamější poškozenou dopravní infrastrukturu.

Pro zobrazení následků zemětřesení na Haiti je potřeba stáhnout speciální KML soubor a přidat jej do obrazové vrstvy aplikace Google Earth a nebo využít Google Earth plug-in pro webové prohlížeče a zobrazit tak snímky pomocí Google Maps. Google potvrdilo, že bude automaticky aktualizovat obsah této kolekce s tím, jak budou k dispozici další záběry a data, nicméně uživatelé Google Earth nebudou muset stahovat žádné další soubory a aktualizace budou probíhat automaticky.

Dobrá příležitost, jak srovnat rozsah devastace před zemětřesením a po něm je pomocí porovnání snímků při zapnutí a následné vypnutí zmíněné speciální vrstvy. Kromě poškozených budov a infrastruktury si zemětřesení vyžádalo více než 100 000 obětí na životech, některé odhady hovoří i o 200 000. Navíc se na tomto neštěstí snaží parazitovat i podvodníci a FBI varuje, že pokud chcete přispět na charitní akce, aby jste důkladně ověřili, že se jedná skutečně o oficiální účet určený na pomoc obyvatelům Haiti.

Google pracoval na vývoji lepší mapy Haiti pomocí aplikace Map Maker od té doby, kdy byl tento ostrov zasažen hurikány Gustav a Ike, což bylo minulý podzim. Map Maker umožňuje uživatelům vylepšovat Google Maps přidáváním názvů ulic, bodů zájmu a dalšími zlepšeními.