Hlavní navigace

Google I/O: Tablet Nexus 7, Android 4.1, Nexus Q a Glass

Sdílet

 Autor: © Alex Bramwell - Fotolia.com
Od 26. června probíhá v San Francisku konference Google I/O, které přináší velké množství novinek, například novou verzi Androidu 4.1 Jelly Bean, Nexus Q nebo Google Glass.

Jednou z nejdůležitějších novinek bylo představení Androidu 4.1 Jelly Bean, nástupce stávajícího Ice Cream Sandwich, který vyjde v červenci. Přinese výrazné zrychlení systému a vylepšení notifikací – pokud budete mít zmeškaný hovor nebo nový e-mail, nebude v nové verzi potřeba otvírat celou aplikaci, ale odpovědět bude možné přímo z notifikační lišty.

Jelly Bean dále představí hlasové ovládání podobné Siri od Applu, které bude na rozdíl od verze v ICS fungovat i offline. Další nová funkce Androidu je nazvaná Google Now. Ta se dokáže naučit kdy a kudy cestuje uživatel například do práce a navrhovat lepší trasy založené na momentální dopravní situaci. V blízkosti zastávek hromadné dopravy napíše dobu, kdy jede nejbližší spojení. Podle Googlu je zařízení s Androidem je momentálně 400 milionů a každý den je aktivováno milion nových.

Google na I/O také oficiálně představil svůj tablet Nexus 7 od Asusu s procesorem Tegra 3 a potvrdil cenu 199 dolarů (4 100 korun). Nexus 7 váží 340 gramů a výdrž jeho baterie je až devět hodin. Má pouze přední kameru ideální například na Setkání Google. Ze šestnácti jader, která tablet má, je dvanáct grafických, takže náročná grafika nebo hry běží naprosto plynule. Google představuje Nexus 7 jako ideální zařízení na čtení knih a časopisů a ke sledování filmů na cestách, což deklarují i příjemné rozměry: Výška 198,5 mm, šířka 120 mm, profil 10, 5 mm.

Dalším novým zařízením, které Google ve středu představil, je Nexus Q – elegantní černá koule z titanu, která slouží k domácímu streamování videí z mobilních zařízení. Nexus Q by mohl ubrat kus podílu na trhu Applu, který momentálně dominuje na poli uživatelsky příjemných zařízení pro poslech hudby a prohlížení videí se svým iPadem a Apple TV. Nexus Q umí streamovat veškerá videa z cloudu do televize, ale dokáže spolupracovat pouze s Androidem. Jeho cena byla stanovena na 299 dolarů (6 200 korun).

Sergey Brin, spoluzakladatel Googlu, ve středu předvedl také praktické využití Google Glass, které budou pro vývojáře dostupné začátkem příštího roku za cenu 1 500 dolarů (31 000 korun). Pro veřejnost budou dostupné pravděpodobně až v roce 2014, jejich cena prozatím nebyla zveřejněna. Video z představení Google Glass v angličtině:Google ve středu také po roce od spuštění zveřejnil počty aktivních uživatelů své sociální sítě Google+, o které se traduje, že je „městem duchů“ a která slouží především jako centrum propojení všech služeb z nabídky Googlu.

Zveřejněné počty: 250 milionů zaregistrovaných uživatelů, 175 milionů aktivních alespoň jednou měsíčně, 65 milionů jednou denně a průměrný čas strávený denně na sociální síti 12 minut (nepočítá se čas strávený na mobilní verzi) ovšem tvrzení o „mrtvé síti“ vyvrací.

Kromě uveřejnění počtu uživatelů sociální sítě představil Google také Události propojené s Kalendářem. Specialitou Událostí Google oproti událostem na Facebooku je především mód Party, který umožňuje nahrávání fotografií a videí do společné galerie události. Návštěvníci události uvidí veškeré fotografie z akcí spojené přímo na stránce události, aniž by bylo potřeba veškeré fotografie složitě dohledávat a tvořit speciální alba.

Byl pro vás článek přínosný?