Hlavní navigace

Google konečně zpřístupnil službu BigQuery

2. 5. 2012

Sdílet

 Autor: © Petya Petrova - Fotolia.com
Po dlouhé době strávené v beta testování se BigQuery konečně dostává do běžného provozu.

BigQuery je systém OLAP (On Line Analytical Processing), díky kterému si mohou uživatelé nechat analyzovat datové soubory o velikosti terabajtů. Jinými slovy tak mohou pracovat s velkými soubory obsahujícími i několik miliard řádků, aniž by k tomu potřebovali nějaký vlastní hardware nebo software. Služba byla dlouhou dobu ve fázi beta testování. Nyní však Google věří, že je připravena k uvedení do plného provozu.

„Služba je koncipována tak, aby uživatelé mohli nahrávat svá vlastní data. Mohou je nejprve všechna uložit do Googlu a pak je prostřednictvím API RESTful nebo velmi jednoduchého webového rozhraní nechat analyzovat,“ říká Ju-Kay Kwek, produktový manažer BigQuery. Jako příklad uvádí velkou farmaceutickou společnost, která si v BigQuery optimalizuje své marketingové výdaje použitím dat o celosvětových prodejích a reklamě. „Nebo si představte malého internetového prodejce, který vytváří produktová doporučení na základě uživatelských kliknutí,“ vysvětluje Kwek.

Zákazníci mohou své soubory nahrát ve formátu CSV přes API, které používá souběžně komprimované streamy, takže nahrání několika stovek gigabajtů by nemělo trvat déle než dvacet minut. Vzhledem k tomu, že uživatel vlastně používá datová centra Googlu, množství dat, které může nahrát, je prakticky neomezené. Kwek navíc zdůrazňuje, že uživatelská data jsou chráněna několika bezpečnostními vrstvami a přístup k nim je řízen přes účty Google.

Na rozdíl od mnoha jiných systémů pro zpracování big data, tento nepoužívá Apache Hadoop, ale distribuované dotazy a architekturu datového úložiště. Zákazníci mohou k BigQuery přistupovat přes webové rozhraní BigQuery browser tool, příkazovou řádku bq nebo API REST. Analýza pár miliard řádků podle Kweka zabere jen pár sekund a manažer dodává, že jde o ideální nástroj pro analýzy ad-hoc, standardizované zprávy, průzkum dat a webové aplikace.

Google umožňuje vývojářům nechat si provést analýzu až 100 GB dat za měsíc zcela zdarma. V základní placené nabídce je pak uložení 1 GB dat měsíčně vyjde na 12 centů (asi 2,3 koruny), přičemž celkový limit je stanoven na 2 TB. Za dotaz na 1 GB pak zaplatí 3,5 centu (66 haléřů) s tím, že limit je 1000 dotazů za den.