Hlavní navigace

Google koupil začínající agregátor zpráv Wavii

 Autor: © Tonis Pan - Fotolia.com
Společnost Google získala start-up Wavii, který uživatelům nabízí možnost „sledovat” články na jejich oblíbené téma – od biotechnologií až po sbírání známek – stejným způsobem, jakým je možné sledovat osobu v sociálních sítích typu Twitter nebo Facebook.

Sdílet

O Wavii stála i společnost Apple, která se ve finančních nabídkách s Googlem dlouhou dobu přetahovala. Bitvu nakonec  vyhrál Google s nabídkou 30 milionů dolarů (téměř 600 milionů korun).

Společnost Wavii vznikla v roce 2012. Její zakladatel Adrian Aoun měl v době jejího vzniku plán na rozšíření své technologie a chtěl umožnit, aby stroje dokázaly lépe porozumět obrovskému množství informací, které v internetu každou minutou přibývají.

Wavii analyzuje blogy, tweety i další obsah internetu a organizuje ho tak, aby bylo možné jednoduše zobrazit pouze vybraný obsah. To je docela velkou výzvou, protože většina dat na webu je neuspořádaná a pro strukturovaný obsah existuje mnoho odlišných způsobů, jak ho uspořádat. Vyplnění snu o webu, kde veškerá data odpovídají standardním strukturám tak, aby bylo jeho uspořádání pomocí strojů jednoduché, je stále v nedohlednu (a nejspíš se nikdy nenaplní). Toto omezení se Wavii snaží obejít použitím stroje, který se učí porozumět přirozenému jazyku a automaticky data seřadit.

Plány, které Google s Wavii má, nejsou zatím známé. Možná by se mohl spojit s službou Google Now, která je alternativou k Siri, „virtuální asistentce” od Applu, nebo se Zprávami či Upozorněními Google.

Google se v posledních měsících zajímá o stroje, které se dokáží učit. Minulý rok zakoupil firmu DNNresearch a s ní získal jejího zakladatelel Geoffryho Hintona. Ten v osmdesátých letech odstartoval výzkum, který vedl k tomu, že programátoři mohli vytvářet modely učení, které pomohly strojům vypořádat se s obrovským množstvím dat a dávat dohromady vzorce podobně jako lidský mozek.