Hlavní navigace

Google kupuje výrobce vojenských robotů

16. 12. 2013

Sdílet

 Autor: Boston Dynamics
Google získal strojírenská společnost Boston Dynamics, která se specializuje na vývoj nejrůznějších terénních robotů pro Pentagon. Andy Rubin tak nakonec možná vytvoří skutečného androida.

Boston Dynamics, která je ze značné části financována z vojenského výzkumného programu DARPA, je osmou robotickou společností, kterou Google letos zakoupil.

Cena i rozsah projektu, který má na starost bývalý šéfa Androidu Andy Rubin, jsou uchovávány v tajnosti.

Tyto nákupy však podle analytiků signalizují rostoucí zájem společností z oblasti spotřebitelského internetu o skutečné roboty. Podle všeho už jim ty softwarové vyhledávací nestačí.

On-line nákupní portál Amazon například nedávno oznámil plány nasazení flotily poštovních bezpilotních letounů.

V prohlášení zveřejněném ve službě Google Plus oznámil generální ředitel Googlu Larry Page:

„Jsem z nového projektu Andyho Rubina. Jeho poslední velký projekt, Android, začínal jako bláznivý nápad, ale skončil distribucí superpočítačů do stamilionů kapes. Zatím jsme ve velmi rané fázi, ale nemůžu se dočkat dalšího vývoje.“

Společnost Boston Dynamics, která roboty komerčně neprodává, založil v roce 1992 bývalý profesor z Massachusettsské technické univerzity.
Například jeden z nejpokročilejších projektů, robot BigDog, zvládne pohyb v náročném terénu. Poradí si ze zasněženým svahem a ustojí i chůzi po ledu nebo v blátě.

Společnost mimo jiné poskytovala konzultace japonskému elektronickému gigantu Sony při vývoji přístrojů spotřební elektroniky, například robotického psa Aibo.

Ale to většinou vyvíjí mobilní, terénní robotické technologie v rámci vývojových programů DARPA amerického Ministerstva obrany. Google oznámil, že stávající smlouvy s agenturou DARPA zachová.

Videa robotů z dílen Boston Dynamics se v internetu již řadu let těší velké oblibě a některá se šířila virálně a získala miliony zhlédnutí.

První videa představovala humanoidní stroje napojené na externí zdroje, které v laboratoři kráčely lidskou chůzí a dokázaly si poradit i s různými překážkami. Nejpopulárnější je asi již zmiňovaný BigDog, který má sloužit jako nosič výbavy vojáka v terénu.

Humanoidní robot Atlas:

Na dalším videu se zase předvádí jiný čtyřnohý robot s názvem WildCat, který běhá vysokou rychlostí po parkovišti a zvládá i prudké obraty doslova na místě. Jiný rychlý čtvernožec, gepardí robot Cheetah, zvládá rychlosti překračující 45 km/h a je tedy nejrychleji běhajícím robotem na světě.

Nejrychlejší běžec Cheetah: