Hlavní navigace

Google nabídne nástroj splňující podmínky ochrany dat v EU

 Autor: © Nmedia - Fotolia.com
Společnost Google oznámila, že plánuje nabídnout nástroj, který pomůže podnikům působícím v Evropě podnikat v souladu s právními předpisy EU o ochraně údajů.
Petr Šverák 9. 6. 2012

Sdílet

Google bude v rámci své služby Google Apps nabízet svým podnikovým zákazníkům vzory smluv, které jim pomůžou splnit odpovídající bezpečnostní požadavky obsažené ve směrnici o ochraně údajů vydané Evropskou komisí.

Právní předpisy na ochranu údajů, které byly přijaty v roce 1995, omezují pohyb dat z EU do zemí mimo EU, které nesplňují odpovídající úroveň standardu ochrany soukromí.

Pro splnění úrovně ochrany se mohly v minulosti americké společnosti zapojit do pracovního rámce Safe Harbor Framework, který byl vyvinut před 12 lety americkým ministerstvem obchodu a Evropskou komisí tak, aby usnadnil tok dat mezi EU a USA. Google je jednou z 2500 amerických firem, které nabízejí své služby v Evropě a jsou do tohoto pracovního rámce zapojeny.

Evropská komise poté v roce 2010 schválila požadavek vzorových smluv jako prostředku k dodržování odpovídající úrovně ochrany.

Marc Crandall, odborný manažer globálního dodržování norem společnosti Google, prozrazuje: „Začleněním některých ustanovení do smlouvy mohou osobní data proudit od těch, na které se vztahuje směrnice, k poskytovatelům mimo EU nebo Evropský hospodářský prostor. Přijetím ustanovení vzorové smlouvy nabízíme našim zákazníkům další možnost pro dodržování této směrnice.“

Belinda Doshiová, partnerka advokátní firmy Nabarro, si myslí, že podniky v EU nový nástroj společnosti Google přivítají. I když rámec Safe Harbor pomáhá usnadnit předávání osobních údajů mezi USA a EU, jeho využitelnost je omezená, neboť se nevztahuje na všechny tyto převody.

„Nicméně toto rozhodnutí by nemělo být vnímáno jen z hlediska dodržování právních předpisů. Je to jasný signál, že po nedávné kritice přístupu společnosti Google k ochraně osobních údajů se tato firma snaží dodržovat evropské podmínky ochrany údajů a chce, aby to bylo vidět,“ vysvětlila Doshiová.

Tímto krokem by Google mohl pro svou službu Google Apps pro firmy získat další zákazníky. Že se o to snaží, je vidět například i na nedávném oznámení společnosti o získání mezinárodní bezpečnostní certifikace ISO 27001 pro Google Apps.