Hlavní navigace

Google nabídne uživatelskou zálohu dat

8. 12. 2013

Sdílet

 Autor: © Javierafael - Fotolia.com
Uživatelé Gmailu si budou moci stáhnout všechny zprávy do jediného souboru. Podobnou funkci dostane i Kalendář Google.

Nový nástroj bude primárně sloužit k vytváření vlastních záloh pro Gmail a kalendář od Googlu. Stejně tak jej ale uživatelé budou moci využít k jednoduchém přenosu svých dat do jiných služeb. Stahovat bude možné jak veškerý obsah, tak i jen jeho vybrané části.

„Považujeme za důležité, aby uživatelé měli přístup ke svým datům a mohli s nimi volně nakládat,“ napsal na oficiálním blogu Nick Piepmeier, softwarový vývojář Googlu.

Nástroj se zatím objevil pouze v Kalendáři Google. Na uživatele Gmailu přijde řada v průběhu příštího měsíce. Uživatelé Google+ mají k dispozici nástroj na stažení dalších dat.

Zprávy z Gmailu se stáhnou ve formátu MBOX. Ten je podle Googlu podporován mnoha dalšími klienty, včetně Outlooku od Microsoftu, Thunderbird od Mozilly nebo Mailu od Applu. Data z Google Kalendáře se pak stáhnou ve formátu ICS, který používá také iCalendar.

Už nějakou dobu se z možnosti stahovat svá data do jednoho kompatibilního souboru těší uživatelé jiných služeb od Googlu. Patří mezi ně sociální síť Plus, cloudové úložiště Drive, blogovací platforma Blogger, YouTube nebo Picasa.

top100

Přenositelnost dat je žhavým tématem posledních několika let. Její příznivci soustavně vyvíjejí tlak na provozovatele velkých internetových služeb (kromě Google mají v hledáčku Facebook, Twitter nebo AOL), aby uživatelům umožnili pracovat se svými daty i mimo prostředí těchto služeb.

To se však samo o sobě nestačí. Důležitá je také široká kompatibilita touto cestou vytvořených souborů. V jednu dobu proto dokonce existovala jedna skupina propagující vytvoření jednotného formátu pro data stažená z webových služeb.