Hlavní navigace

Google nabízí překladač z Javy do Objective C

15. 9. 2012

Sdílet

 Autor: © S.John - Fotolia.com
Nový nástroj může usnadnit převod aplikací z Androidu do iOS. Google také připravil otestovanou klientskou knihovnu v jazyce Python pro svá různá rozhraní API.

Google ve čtvrtek potěšil vývojáře v Javě a Pythonu, protože pro ně uvolnil dva zajímavé nástroje – překladač z programovacího jazyka Java do Objective C a klientskou knihovnu pro různá API Googlu pro jazyk Python.

Překladač J2ObjC je k dispozici jako open source. Umí konvertovat zdrojové kódy v jazyce Java do jazyka Objective C, který se používá například pro vývoj aplikací pro iPhone a iPad. Google tak chce usnadnit vývojářům práci zejména v těch částech aplikací, které nevyužívají uživatelské rozhraní, tím, že jim umožní vytvořit ho v Javě a poté převést do Objective C. Může se to hodit například pro ty části programů, které zpracovávají data nebo provádějí vyhodnocování podmínek. Apple nepovoluje v iOS spouštění kódu v Javě, řešení Googlu tak může pomoci toto omezení obejít. Překladač z pochopitelných důvodů neumožňuje převod kódu určeného k ovládání uživatelského rozhraní, protože v tom se Android a iOS zásadně liší.

„J2ObjC není žádný emulátor Javy. Jeho úkolem je konvertovat třídy Javy do tříd objektového C, které přímo používají platformu iOS Foundation,“ vysvětlil specialista Googlu Tom Ball na blogu. „Podporuje kompletně Javu ve verzi 6 a většinu z jejích runtimových funkcí, které využívají vývojáři klientských aplikací, včetně výjimek, vnitřních a anonymních tříd, obecných typů nebo vláken. Podporuje také testovací překlad a spouštění JUnit. J2ObjC je možné použít s většinou vývojových prostředí včetně Xcode a make.“

Pokyny k používání tohoto nástroje najdou vývojáři na stránce projektu. J2ObjC se podle svých tvůrců v současnosti nachází ve vývojové fázi alfa až beta a nenabízí žádnou sadu nástrojů pro tvorbu uživatelského rozhraní nezávislého na platformě.

Projekt nazvaný Python Client Library for Google APIs zase obsahuje základní knihovnu v jazyce Python, kterou lze použít pro přístup k různým API Googlu, klientskou knihovnu pro OAuth 2.0 a ukázky aplikací, které tuto dvojici knihoven využívají. Podle prohlášení vývojářů Googlu nyní skončila fáze betatestů tohoto projektu.

„Pokud vytváříte aplikaci v jazyce Python, která využívá API Googlu, doporučujeme vám používat tuto knihovnu. Tato knihovna zjednodušuje volání jakéhokoli RESTful API Googlu a přijímá vrácená data. Druhá z knihoven zase podporuje ověřovací protokol OAuth 2.0 a ošetřuje všechny chyby, takže vám ušetří spoustu programování spojeného s ošetřováním těchto chyb,“ vysvětlil Joe Gregorio Antonio Fuentes z vývojového týmu Googlu ve svém blogovém příspěvku.

Byl pro vás článek přínosný?