Hlavní navigace

Google nabízí videokonference pro firmy

 Autor: © skvoor - Fotolia.com
S novým videokonferenčním nástrojem se chce Google dostat blíže k podnikovým zákazníkům a začít konkurovat službě Lync od Microsoftu. Na český trh však dorazí se zpožděním.
Filip Brůcha 9. 2. 2014

Sdílet

Ambicí nového zařízení, které Google představil ve čtvrtek, je spojit službu Google+ Hangouts s podnikově zaměřenými aplikacemi Google Apps a výrazně tak firmám ulehčit pořádání videokonferencí ve vysokém rozlišení.

Nový nástroj bude soupeřit s podobnými řešeními WebEx od Cisco Systems a Lync od Microsoftu.

„Nejlepší schůzky jsou ty osobní. V dnešní době spolu však potřebují být ve spojení i lidé, které od sebe jinak dělí velké vzdálenosti. Je nutné zkoordinovat různá časová pásma a propojit více telefonů do konferenčních hovorů. Uživatelé přitom musí mít možnost připojit se k těmto hovorům z různých míst i zařízení,“ napsal viceprezident Googlu pro produktový management Caesar Sengupta na oficiálním blogu.

Google tak přichází s vlastním řešením, u kterého doufá, že mu – stejně jako k tomu účelu upravené Google Apps – vytvoří cestu k firemním zákazníkům.

Chromebox pro firemní videokonference poběží na procesoru Intel Core i7. Bude vybaven kamerou s vysokým rozlišením, mikrofonem kombinovaným s reproduktorem a dálkovým ovládáním. Do jednoho videohovoru se může zapojit až 15 uživatelů z ostatních konferenčních místností, notebooků, tabletů nebo telefonů.

Pokud se bude chtít do hovoru zapojit někdo, kdo nemá Chromebox, bude tak moci učinit v případě, že vlastní účet služby Gmail. Stejně tak se mohou prostřednictvím nástroje Vidyo připojit i uživatelé používající jiné videokonferenční systémy.

„Prostě vejdete do místnosti, stisknete dálkové ovládání a schůzka může začít,“ napsal Sengupta. „Nepotřebujete k tomu žádné složité kódy, hesla ani PIN. Stejně tak se obejdete bez kabelů a adaptérů. Díky propojení s Google Apps navíc můžete zakládat místnosti a zvát do nich uživatele přímo z Kalendáře Google .“

Chrombox pro videokonference je momentálně k dispozici pouze na americkém trhu za pořizovací cenu 999 dolarů. V další fázi se mají dočkat uživatelé v Austrálii, Kanadě, Francii, Japonsku, Španělsku, Velké Británii a na Novém Zélandu.

Analytici se vesměs shodují, že nízká pořizovací cena může být výrazným tahákem nového produktu. Podobné systémy totiž běžnou stojí i několik tisíc dolarů. Chromebox by navíc mohl zvýšit popularitu služby Hangouts, která je součástí sociální sítě Google+.