Hlavní navigace

Google navýšil prostor u své cloudové služby

27. 6. 2014

Sdílet

 Autor: © S.John - Fotolia.com
Google odpověděl na navýšení kapacity cloudové služby Microsoftu oznámené tento týden a uvedl, že svým předplatitelům Google Apps for Business za příplatek nabídne neomezený prostor k ukládání dat.

Sundar Pichai, který má v Googlu na starosti Android, Chrome a Google Apps, představil nabídku neomezeného prostoru pro Google Drive for Work ve středu na vývojářské konferenci I/O. Google Drive for Work je název cloudové služby propojené s Google Apps for Business. Dříve Google každému uživateli poskytoval 30 GB prostoru – Google Apps for Business stojí pět dolarů na uživatele na měsíc nebo padesát dolarů ročně – a účtoval si dalších pět dolarů na uživatele na měsíc za Google Apps Vault.

Vault slouží k archivaci dokumentů a prezentací, avšak uživateli nepřidá prostor navíc – za ten si musí zaplatit. Prostor o velikosti 1 TB stál 9,99 dolarů měsíčně. Podle nové strategie oznámené tuto středu zůstane zmíněná cena za Vault stejná, avšak namísto 1 TB prostoru na cloudu uživatel získá neomezený prostor.

Firmy, které mají pouze základní předplatné Google Apps for Business za pět dolarů měsíčně na uživatele, i nadále získají 30 GB místa a nedostanou se tak k neomezenému prostoru. Nová nabídka Googlu přišla jen dva dny poté, co konkurenční Microsoft oznámil, že uživatelům jeho cloudové služby OneDrive nabídne zcela zdarma 15 GB prostoru, namísto dřívějších sedmi.

Kromě zdvojnásobení místa na disku Microsoft také uvedl, že předplatitelům kancelářských sad Office 365 Home a Office 365 Personal navýší prostor z 27 GB na 1 TB. Stejného navýšení kapacity se dočkají i studenti, kteří si předplatili na čtyři roky Office 365 University. Microsoft také sníží ceny, které si uživatelé platí za prostor navíc – 100 GB bude znamenat měsíční příplatek ve výši 1,99 dolarů měsíčně, což je o 52 % méně, než současných 50 dolarů ročně. O 52 % se sníží i cena za 200 GB – ze 100 dolarů ročně na 3,99 měsíčně (47,88 dolarů ročně).

Microsoft i Google zvyšují množství nabízeného prostoru s tím, jak konkurence na trhu s cloudovými službami sílí. Dříve v tomto měsíci Apple oznámil, že sníží u svých předplatitelských plánů cenu iCloud až o 70 %. Společnost Amazon pak minulý týden při představování svého telefonu Fire oznámila, že ten kdo si jej koupí, získá neomezené množství prostoru k ukládání fotografií pořízených fotoaparátem tohoto zařízení.

Office 365 je webová verze populárních kancelářských aplikací Microsoftu, které si uživatelé nekupují, ale pronajímají na bázi předplatného. Tím mají zaručeno, že vždy přistupují k nejaktuálnější verzi aplikace a jejím nejnovějším funkcím. Webové stránky konkurenční služby Google Apps for Business již byly změněny tak, aby reflektovaly provedené cenové změny.