Hlavní navigace

Google nebude žalovat uživatele některých patentů

 Autor: © rukanoga - Fotolia.com
Google nebude žalovat žádného vývojáře otevřeného softwaru využívajícího vyjmenovanou skupinu patentů, pokud nebude napaden jako první.
zap 30. 3. 2013

Sdílet

Společnost Google se zavázala, že nebude soudně napadat využívání 10 patentů, které se vztahují na MapReduce, výpočetní model pro zpracování velkých sad data. Časem hodlá Google množinu takto „chráněných“ patentů dále rozšiřovat a jeho iniciativa „Open Patent Non-Assertion“ by měla sloužit jako vzor pro průmysl a povzbudit ostatní držitele patentů k podobnému přístupu.

Iniciativa počítá i s tím, že závazek může být zrušen, ale pouze v případě, že druhá strana napadne soudně patenty využívané Googlem. Jinak zůstává v platnosti po celou dobu života patentů, a to i v případě jejich převedení na nového vlastníka. Google podotýká, že jeho plán staví na podobných iniciativách společností IBM, Red Hat a také práci skupiny Open Invention Network, jejíž je Google členem.

Open Patent Non-Assertion také doplňuje snahu Google o větší využívá kooperativního licencování, které od poloviny března propaguje na novém webu, popisujícím čtyř typů křížového licencování patentů a žádá ostatní společnosti, aby se postavily za jeden z nich.

Jak ale podotýká Keith Mallinson, analytik a zakladatel společnosti WiseHarbor, pro Google je jednoduché a levné něco takového slibovat a propagovat. Jeho obchodní model není založen na licenčních poplatcích za patenty, ale na reklamě. „Až do zakoupení Motoroly Google nevlastnil významnější množství patentů. Nikoho nepřekvapí, že se zavážete, že nevystřelíte jako první, když držíte v ruce pistoli a všichni ostatní na bojišti mají tanky.“

Na rozdíl od Googlu, jiné společnosti jako Nokia nebo Ericsson musí vytěžit peníze ze svého intelektuálního vlastnictví, pokud se jim má vrátit jejich investice do výzkumu a vývoje. Nokia mimochodem v pondělí 25. března oznámila, že neuvolní několik svých patentů na videotechnologie a pokusí se tak zabránit v tom, aby Google prosazoval video kodek VP8. Nokia otevřeně přiznává, že volí tento neobvyklý způsob, aby zamezila snahám o vytlačení stávajícího standardu H.264.

Za současný patentový systém, zejména možnost softwarových patentů, bojuje i Microsoft, který ve čtvrtek naplnil svůj slib a uveřejnil seznam svých 41 000 patentů. Prohledavatelný seznam obsahuje všechny americké a mezinárodní patenty přiznané Microsoftu nebo jeho dceřiným společnostem a má přispět k větší transparentnosti patentů. V současném okamžiku je seznam k dispozici v podobě 4,3MB souboru formátu csv a neobsahuje klíčové informace, jako datum podání patentu či datum, kdy byl patent přiznán. Detailnější fakta si uživatelé musí sami dohledat na webech agentur, které daný patent uznaly.