Hlavní navigace

Google obohatil App Engine o podporu PHP

 Autor: © S.John - Fotolia.com
Konference IO přinesla kromě mediálně zajímavých i některé užitečné novinky. Například Google Compute Engine pro všechny a konečně také podporu jazyka PHP.
zap 22. 5. 2013

Sdílet

Konference Google IO přinesla příjemné zprávy pro uživatele cloudových služeb. Služba Compute Engine, která konkuruje AWS (Amazon Web Services) je nyní dostupná pro všechny uživatele, zatímco dosud k ní měli přístup pouze ti, kdo měli k dispozici balík podpory za 400 dolarů měsíčně. Implementována byla také jedna z nejžádanějších vlastní platformy App Engine – programovací jazyk PHP.

Cloudové platformy mají být především atraktivní pro vývojáře a pomáhat jim především vytvořením a nabídnutím aplikačního prostředí. App Engine, který byl spuštěn v roce 2008, dosud podporoval programovací jazyky Python, Java a Go (jazyk vytvořený společností Google).

Opominutí PHP bylo kritizováno většinou programátorů. Od svého vzniku v roce 1995 se stal PHP základem většiny vývoje na webu. Od té doby se objevila řada nových řešení, která lépe vyhovují současným požadavkům na rychlost a snadnost vývoje – až už je to Ruby on Rails nebo Node.js. Současně sílí hlasy kritizující PHP a podporující vývoj jeho alternativ.

Ale to, že Google upřednostnil PHP před Ruby, hodně naznačuje. PHP, bez ohledu na modernost i módnost alternativních jazyků, o svou pozici příliš bojovat nemusí. Především jej za 18 let jeho existence důvěrně zná a používá obrovské množství programátorů. Stojí za řadou populárních aplikací jako je WordPress, Drupal nebo Magento. Nejenže v něm byly vytvořeny, ale i jejich upravování pro potřeby zákazníků, často jimi samotnými, probíhá a ještě dlouho probíhat bude v PHP.

Cloudové platformy jsou nepochybně vdechnutím nového života do světa PHP. Cloudy jako App Engine nebo Heroku sice vznikly s filozofií co nejjednoduššího nasazování a hostování řešení v Pythonu a Ruby, ale záhy vyšlo najevo, že přece jen něco chybí, a vznikla řada řešení či nadstaveb, často ve startupech jako je Orchestra (dnes Engine Yard) a PHPFog (nyní AppFog). Ostatně, i společnosti, které přecházejí na nová řešení, musí udržovat ta předchozí a tam se bez PHP neobejdou.

Až dosud tady AppEngine nehrál pro menší společnosti významnou roli, protože jej mohli využívat pouze ti, kdo měli předplacený „zlatý“ standard podpory, který stojí 400 dolarů na měsíc. Nyní jej tedy mohou nasazovat i autoři těch nejmenších řešení a je očividné, že jde o projev pokračujícího souboje mezi společnostmi Google a Amazon, respektive jejich cloudy AppEngine a Amazon Web Services (které jazyk PHP již dlouho podporují). Vítězem ale budou jako vždy zákazníci, kterým klesají náklady na vývoj i provoz cloudových řešení. A to se nezmění, pokud cloudový trh zásadním způsobem neobsadí jediná společnost, která ceny a ochotu inovovat pošle opačným směrem. Ale to se v nejbližší době zřejmě ještě nestane.