Hlavní navigace

Google odepisuje Windows XP a Windows Vista. Co teď? - 2.díl

3. 4. 2017

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Už i ty, Google?

Předcházející díl

 

soutez_casestudy

Život s operačními systémy Windows XP a Vista a je stále obtížnější. Nedávno firma Google oznámila, že Gmail s koncem roku 2017 přestane podporovat internetový prohlížeč Google Chrome ve verzi 53 a starší. Tato zpráva se přímo dotýká uživatelů operačních systémů Windows XP a Vista, protože v jejich případě přestal Google s podporou už u verze Google Chrome 49.

Vynucení HTML verze Gmailu 

V úvahu je tedy třeba vzít to, zda Google skutečně uživatele operačních systémů Windows XP a Windows Vista přepne do HTML verze Gmailu. Tento krok by znamenal vrat zpět k rozhraní Gmailu, které je skutečně jen velmi základní. V této verzi ztratíte možnost používání celé řady užitečných funkcí, jako je třeba chat, kontrola pravopisu, možnost přidávání a importu kontaktů, možnost používání "bohatého" formátování, upravených adres "od" či klávesových zkratek.  

Seznam funkcí, které nebude možné používat, je sice dosti rozsáhlý, pokud však stojíte skutečně jen o základní funkce, jako je psaní textu, přidávání příloh a stisknutí tlačítka pro odeslání e-mailu, pak s HTML verzí bohatě vystačíte.  

Přijdete sice o možnost chatování, pokud však používáte Google Talk, pak můžete použít klienta třetí strany, například Pidgin, který vám funkčnost chatován zajistí i nadále.  

Pokud však základní HTML verze není nic pro vás, pak nejlépe uděláte, pokud začnete používat nějaký klasický program pro práci s elektronickou poštou, jako je ve Windows XP například Outlook Express. Také si můžete stáhnout program MozillaThunderbird, který v současnosti podporuje i Windows XP s nainstalovaným Service Packem 3.  

Thunderbird vám poskytne daleko více než základní HTML verze Gmailu. Jedinou výjimkou jsou upravené adresy "od" označované také jako aliasy, které přímo závisí na firmě Google. I když, pokud již nějaký alias používáte, můžete jej používat i nadále i v Thunderbirdu.  

Pokud nevíte, jak e-mailového klienta nastavit, pak vězte, že vám Mozilla nabízí jednoduchý tutoriál, který vám s používáním Thunderbirdu v kombinaci s Gmailem pomůže.  

Samozřejmě by nebylo v pořádku, pokud bychom nezmínili, že další alternativou je upgrade na Windows 10 nebo na operační systém Linux. Nicméně si nemůžeme odpustit alespoň trochu pobaveného úsměvu. Ptáte se proč? Pokud vás totiž nedonutila k přechodu na Windows 10 ani ztráta služeb Google Drive, Chrome a brzy i Firefoxu, pak vás patrně nepřesvědčí ani ztráta Gmailu.

Byl pro vás článek přínosný?