Hlavní navigace

Google odstřihne Huawei od Androidu

 Autor: © alphaspirit - Fotolia.com
Nejdřív černá listina, nyní konec obchodování s Googlem. Huawei podle všeho ztratí přístup k aktualizacím operačního systému Android a bude si muset vystačit s open-source verzí bez Google Play.
Zuzana Bičíková 24. 5. 2019

Sdílet

Společnost Google se údajně chystá přerušit obchodní styky s čínským výrobcem Huawei. Omezení se týká obchodování s hardwarem, softwarem i technickými službami s výjimkou těch, které jsou veřejně dostupné prostřednictvím otevřených licencí.

Podle agentury Reuters se jedná o reakci Googlu na rozhodnutí americké vlády, jež v rámci zpřísňování obchodních vztahů s Čínou zapsala společnost Huawei na černou listinu. To jinými slovy znamená omezení možností obchodu s americkými firmami.

Sbohem, Androide?

V praxi to znamená, že Huawei může ztratit přístup k aktualizacím operačního systému Android, na němž běží chytré telefony čínského výrobce. Mobily uvedené v budoucnu nemusí mít přístup ani k obchodu s aplikacemi Google Play a dalším službám.

Huawei bude moci i nadále používat bezplatnou open source verzi Androidu, což by ovšem mělo pro uživatele nepříjemné důsledky. Kromě Google Play by v nových telefonech nenašli ani vyhledávač Googlu či aplikace Gmail a YouTube.

Právníci společnosti Huawei v současné době analyzují možný dopad blacklistu. Dá se očekávat, že čínský technologický gigant bude muset začít budovat svůj vlastní obchod s aplikacemi a vyvíjet vlastní odnož operačního systému Android.

Sbohem, Evropo?

Ti uživatelé, kteří již telefony značky Huawei mají, o přístup ke službám Googlu nepřijdou. Je však možné, že nebudou mít přístup k nejaktuálnějším verzím aplikací ani samotného operačního systému Android.

Nové omezení by mohlo zásadně ohrozit byznys čínského výrobce v Evropě, kde jsou telefony bez aplikací Gmail a YouTube a obchodu Google Play prakticky nepoužitelné. V Číně je většina služeb Googlu blokovaných.

Zdroj: IDG News Service