Hlavní navigace

Google odtajnil na svých mapách ruské vojenské objekty

18. 4. 2022

Sdílet

 Autor: Google
Společnost Google již nerozostřuje na svých mapách vojenské objekty v Rusku. Každý si nyní může na Mapách Google najít, jak vypadá třeba sklad jaderných zbraní u Murmansku nebo vojenská základna v Kaliningradu.

Google až v minulosti tajil, jak ruská vojenská infrastruktura vypadá. Vojenské oblasti (týká se to všech států) vždy byly na Google Mapách rozostřeně. Nyní je ale vše jinak, jak upozornily na svém twitterovém účtu ukrajinské ozbrojené síly.

„Nyní může každý vidět různé ruské odpalovací zařízení, mezikontinentální balistické rakety, velitelská stanoviště a tajné skládky s rozlišením asi 0,5 metru na pixel,“ píše se v tweetu.

Těžký raketový křižník s jaderným pohonem ruského námořnictva "Petr Veliký."

Těžký raketový křižník s jaderným pohonem ruského námořnictva „Petr Veliký“ kotvící v přístavu Murmansk. / Zdroj: Google

Na změnu u Google Map upozornil i nezávislý anglicky psaný deník The Moscow Times, podle kterého lze na odtajněných mapách najít třeba letadlovou loď Admirál Kuzněcov, sklad jaderných zbraní poblíž Murmansku, ponorky na poloostrově Kamčatka nebo vojenskou leteckou základnu ve městě Kursk, která leží 150 kilometrů od rusko-ukrajinských hranic. Není ale jasné, jak aktuální některé satelitní snímky jsou.

Google nicméně tvrdí, že žádné změny aktuálně na mapách neprováděl. Uvedl to na Twitteru.

CS24

Letecká základna u Kursku / Zdroj: Google

Už dřív ale firma podnikla v souvislosti s napadením Ukrajiny Google vůči Rusku některé kroky. V únoru znemožnila firma, přesněji řešeno její mateřská společnost Alphabet, aby ruská média financovaná státem vydělávala na reklamách na Googlu a také na platformě YouTube. Od března pak přestala prodávat online reklamu v Rusku.

Byl pro vás článek přínosný?