Hlavní navigace

Google odtajnil zákulisní informace z počátků vývoje Androidu

8. 9. 2011

Sdílet

 Autor: © Nmedia - Fotolia.com
Z nově zveřejněných dokumentů vyplývá, že Google byl společnosti Sun připraven nabídnout část svých příjmů z mobilního trhu, když mu na oplátku pomůže s vývojem OS Android.

Z dokumentů, které jsou součástí soudního sporu mezi Googlem a Oraclem, lze dále také vyčíst, že Google s uvedením operačního systému Android velmi spěchal, protože se bál dominantního postavení Microsoftu na trhu s mobilním softwarem. Dokumenty, které zahrnují emaily a prezentace od vedení Googlu, tak ukazují, jak skutečně probíhalo jednání Googlu se společností Sun v rané fázi vývoje Androidu.

V emailu z roku 2006 adresovaném zakladatelům Larrymu Pageovi a Sergeji Brinovi, šéf mobilní divize Googlu Andy Rubin napsal, že byl blízko k navázání úzké spolupráce se Sun Microsystems. Rubin v dopise uvádí, že se jednání zpočátku nevyvíjela dobrým směrem, ale Sun nakonec předběžně souhlasil se zpřístupněním Javy a dokonce se chtěl stát i přímým zákazníkem Googlu. Tehdejší generální ředitel Sunu byl prý myšlenkou open sourcování Javy tak nadšen, že chtěl okamžitě zvednout telefon a zavolat Brinovi. Vše ale nakonec dopadlo úplně jinak. Práva na Javu získal Oracle, který kvůli ní teď Google také žaluje. Viní ho z pro porušení patentů a autorských práv.

Nedatovaná prezentace popisuje další detaily neuskutečněné spolupráce. Sun se měl stát zakládajícím členem Open Handset Alliance, skupiny společností podporujících Android. Mezi společnostmi měla být uzavřena tříletá dohoda, podle které se z Javy stane otevřená platforma, ovšem jako součást Androidu, který na trh přivedou obě firmy společně. Google byl za to Sunu připraven vyplatit odměnu v rozmezí 25 až 50 miliónů dolarů, přičemž do budoucna počítal i se sdílením svých příjmů z Androidu. O důvodech, proč se nakonec dohodu nepovedlo uzavřít, se ve zveřejněných dokumentech nic nepíše. Google se k celé situaci zatím nevyjádřil.

Byl pro vás článek přínosný?