Hlavní navigace

Google opět mění pořadí výsledků vyhledávání

26. 2. 2011

Sdílet

Nejnovější aktualizace Googlu má upřednostnit kvalitní stránky.

Významné změny se dočkal nejpoužívanější vyhledávač Google. Stránky s nepůvodním či nekvalitním obsahem se nyní zobrazí až na spodních pozicích.

Na rozdíl od předchozích aktualizací vyhledávacího algoritmu Googlu, které měly vliv jen na malé množství dotazů, je poslední úprava poměrně zásadní. Určitých změn si prý uživatel může všimnout asi ve 12 procentech všech případů. Nový systém zatím funguje pouze na americké verzi vyhledávače, společnost však chce postupně aktualizovat všechny mutace.

„Věříme, že jde o krok správným směrem. Chceme lidem nabídnout co nejkvalitnější výsledky vyhledávání,“ napsali na oficiálním blogu Amit Singhal, softwarový inženýr, a Matt Cutts, hlavní vývojář.  „O řešení těchto otázek jsme diskutovali více než rok a pouze tato změna nám zabrala několik měsíců. Navíc připravujeme mnoho dalších aktualizací, které naše vyhledávání opět zkvalitní.“

Změna se má dotknout všech stránek, které používají obsah zkopírovaný z jiného zdroje. Nejčastěji jde o zpravodajské weby, které díky tomu získávají lukrativní pozice ve výsledcích vyhledávání. Google se chce nicméně zaměřit i na weby s původním, ale nepříliš kvalitním obsahem. Většina uživatelů totiž čte pouze první stránku výsledků – ta má proto nabízet pouze velmi kvalitní odkazy. Google vyloučil, že by aktualizace nějakým způsobem využívala dat získaných z nedávno uvolněného doplňku Chrome Personal Blocklist, který umožňuje blokovat libovolné domény ve výsledcích vyhledávání. Výsledky jej prý ale velmi potěšily a v mnoha bodech se dokonce shodují.