Hlavní navigace

Google opět přibližuje budoucnost. Volby po internetu nejsou nereálné

18. 2. 2016

Sdílet

 Autor: Fotolia © by-studio
Společnost získala patent na online volební rozhraní. Líbí se vám idea moci si skrze Google zvolit nejlepší aerolinku, kuchařský recept nebo zdravotní aplikaci? A co takhle pomocí Googlu volit do senátu, nebo třeba přímo prezidenta? To se zdá být do budoucna plán společnosti.

Americký gigant získal státní patent Spojených států na VUI – Voting user interface, neboli online volební rozhraní. To by se mohlo objevit spolu s výsledky hledání a umožnilo by uživateli hlasovat pro jednu nebo více voleb v anketě – např. kandidátu v prezidentské kampani.

Patentovou žádost si Google podal 30. října 2013 a obdržel ho v úterý. Co chce s technologií firma dělat? Na to zatím neodpověděla.

Ezra Gottheilová, analytička ve společnosti Technology Business Research, řekla, že Google pravděpodobně nebude ihned mířit na online politické volby, a pro začátek se spíše pustí do lehkovážnějších zábavných a sociálních průzkumů. Gottheilová nicméně do budoucna předpokládá politické volby po internetu.

„Myslím, že technologii chtějí použít pro lidi, aby mohli volit v soutěžích jako Top American Singer nebo rozhodli o další barvě lentilek firmy M&M,“ řekla.

„Mohli byste s tím vytvořit skutečně pohlcující zážitky. Představte si, že nejen koukáte na televizní soutěž třeba o nejlepšího stepaře, ale ještě pomocí bohatého uživatelského poolu s přáteli ho sami pomáháte zvolit. I teď to vlastně lidé dělají, dívají se spolu a volí pomocí telefonu, ale toto by mohlo učinit celou záležitost jednodušší a rychlejší.“

Firmy by mohly platit Googlu za výzkumy, tvářící se jako zábavné ankety. Tak třeba americký řetězec Dunkin Donuts by si mohl položit otázku „Jaká je nejlepší nová příchuť koblih?“

Nová technologie by však snadno mohla přesáhnout limity na zábavu orientovaných anket.

Patrick Moorhead, analytik společnosti Moor Insights & Strategy, prohlásil, že nová technologie by umožnila Googlu zvládnout jak ankety pro zábavní průmysl, tak seriózní politické kampaně.

„Myslím, že je to připraveno pro oboje,“ sdělil Computerworldu. „Jakmile zabezpečíme online identitu jedince, tak si myslím, že jednoho dne budeme moci volit prezidenta po internetu. Aby toto bylo možné, potřebujeme silnější, několikastupňovou autentizaci, ale to časem přijde.“

Cloud22

Možnost volit online – z domova nebo kavárny – by mohlo přesvědčit více lidí k účasti u voleb.

„Věřím, že lidé by preferovali volby po internetu,“ řekl Moorhead. „Kdo rád čeká ve frontách nebo dopravní zácpě třeba ve sněhu?“