Hlavní navigace

Google plánuje ukončit další služby

23. 1. 2012

Sdílet

 Autor: © Google
Společnost informovala o svých plánech na ukončení provozu několika dalších služeb. Umíráček zvoní projektům Picnik, Google Message Continuity nebo Needlebase.

Google zakoupil Picnik v roce 2010 s tím, že by chtěl tento nástroj pro úpravu fotografií integrovat s oblíbenou službou Picasa. „Službu ukončíme 19. dubna 2012, ale současný tým se bude i nadále věnovat různým foto-editačním kouzlům u jiných produktů,“ píše na blogu Dave Girouard, viceprezident Googlu pro produktový management.

 

Společnost nadále nepočítá ani se službou Google Message Continuity určenou pro zálohování emailů z Microsoft Exchange. Od uvedení na trh se sice do této služby přihlásily stovky firem, nicméně je očividné, že výrazně větší zájem je o Google Apps. „Rozhodli jsme se proto zaměřit naše úsilí na Google Apps a ukončit podporu GMC,“ napsal Girouard.

 

Google hodlá provoz nepříliš populárních služeb ukončovat postupně. 20. dubna vypne Social Graph API, které mělo kdysi ambici konkurovat Open Graph API od Facebooku, a 1. června přijde na řadu platforma pro datový management Needlebase, která však zřejmě zcela nezmizí, protože některé prvky této technologie již nyní používají další nástroje.

 

Společnost přestane dále nabízet i klientem hostovanou verzi analytického softwaru Urchin, na jehož základech kdysi vyrostla služba Google Analytics, které nyní Google také hodlá věnovat více pozornosti. Úplného ukončení provozu se oproti tomu nemusí bát Sky Map, aplikace pro Android, která používá GPS pro zobrazení souhvězdí na noční obloze. Ze Sky Map se stane open source, takže bude volně k dispozici například studentům vysokých škol.

skoleni

 

Google se chce postupně zbavit většiny nevýdělečných služeb. Již v loňském roce tak skončil kdysi ambiciózní Buzz, ale také Code Search, Jaiku, Aardvark, Fast Flip či Sidewiki.