Hlavní navigace

Google pracuje na kontaktních čočkách pro diabetiky

18. 1. 2014

Sdílet

 Autor: © Google
Oční čočky s procesorem, anténou a senzory by mohly pomoci diabetikům při sledování hladiny cukru v krvi.

Google, podle kterého je nová technologie teprve v rané fázi, v současné době testuje prototypy čoček a každý krok konzultuje s americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv.

Čočky jsou tvořeny bezdrátovým procesorem a miniaturními senzory pro měření glukózy vloženými mezi dvě vrstvy měkkého materiálu.

„Pravděpodobně jste už někdy slyšeli o tom, jaký je cukrovka problém. V současné době se s ní musí potýkat každý 19. člověk na této planetě. Možná jste ale už neslyšeli o tom, jaké nepříjemnosti jsou s cukrovkou spojené. Nekontrolovaná hladina cukru v krvi vystavuje lidi obrovskému riziku - může například dojít k poškození zraku, ledvin nebo srdce,“ uvedli novou technologii její autoři Brian Otis a Babak Parviz z Googlu.

Hladina cukru se navíc během dne mění, takže je důležité provádět častá měření. Většina diabetiků pro tento účel používá odběry krve píchnutím do prstu, což může být bolestivé a může je to odradit od častějšího měření.

Hladinu cukru lze však dobře měřit i prostřednictvím lidských slz. Jediný problém je v tom, jak toho využít.

„Napadlo nás využít pro měření hladiny cukru v slzách miniaturní elektroniky. Nyní již testujeme prototyp, který provádí měření každou sekundu,“ napsali autoři projektu.

Výzkumníci současně zkoumají způsoby, jak před příliš vysokou hladinou cukru v krvi varovat nositele chytrých čoček. Napadlo je například, že by do čoček mohli umístit malinkatou LED diodu, která by signalizovala překročení spodní či horní hranice.

Google se tímto projektem dále ubírá směrem, ve kterém se vydal již s chytrými brýlemi Google Glass. Nezdá se tedy, že by šlo jen o krátkodobý projekt, který po nějaké době upadne v zapomnění jako mnoho jiných projektů předtím. Poznatky z vývoje čoček navíc Google může zužitkovat právě při vývoji brýlí.