Hlavní navigace

Google: Přechod na IPv6 je pro firmy složitější, než se čekalo

11. 12. 2011

Sdílet

 Autor: © MWiner - Fotolia.com
I když projekt přechodu interní sítě Google na protokol IPv6 je zatím hotov jen z části, již přináší svoje ovoce.

O zkušenostech s přechodem interní sítě na IPv6 hovořila na konferenci Usenixu Large Installation Systems Administration (LISA) v Bostonu síťová inženýrka Irena Nikolova z Googlu, podle níž projekt trval déle a byl nakonec komplikovanější, než se očekávalo.

Zkušenosti Googlu z migrace na protokol IPv6 ukazují, že tento přechod zahrnuje více než jen aktualizaci softwaru a hardwaru. Je potřeba i široké angažovanosti managementu firmy, zaměstnanců a také administrátorů. Navíc na firmy, které v migraci na IPv6 budou patřit mezi průkopníky, čeká i řada problémů a jednání s dodavateli, aby vyřešily existující chyby a stále nedoladěné kódy. Nikolova dodává, že i když je u produktů oficiálně uvedeno, že již podporují protokol IPv6, nelze z toho vyvozovat, že vše bude fungovat vždy jak má a že to nebude obnášet další práci.

Podle Nikolové jsou problémy firem a organizací snažících se migrovat na IPv6 vesměs podobné a naráží na stále existující syrovost dostupných řešení.

Projekt, který v Googlu probíhá již zhruba čtyři roky, si vyžádal mnohem větší nasazení, než se původně očekávalo a vyvrací i dřívější prohlášení Googlu, že přechod na IPv6 je rychlý a snadný. Nicméně výsledky se již dostavily a v současnosti má již 95 % inženýrů Googlu přístup k IPv6 a firma plánuje kompletní přechod svojí interní sítě na nový protokol, tedy zcela skoncovat s IPv4.

Jednou z potíží byla nedostatečná podpora IPv6 komponentami sítě a příslušným softwarem, říká Nikolova. Řada síťových prvků dnes sice podporuje IPv6 po softwarové stránce, ale jejich hardware tomu není ještě zcela přizpůsoben. To má pak za důsledek například větší nárůst zátěže při IPv6 operacích než při IPv4. Ne všichni výrobci pak také nabízí stejnou úroveň funkcionality. Problémem se ukázaly být také tiskárny, které v řadě případů IPv6 plně nepodporovaly. Výhodou Googlu byla při vyjednávání s výrobci a řešení problémů jeho silná pozice, ale je pravděpodobné, že s menší firmou by se řada výrobců vůbec ani nebavila.

Google se také dostal do potíží s poskytovateli služeb, které poskytují síťovou konektivitu jednotlivým pobočkám a kancelářím, protože uzavřené dohody nebyly v podpoře IPv6 často striktní, což opět zkomplikovali nasazení nového protokolu a samotný Google musel například přepsat i svoje vlastní monitorovací síťové nástroje, aby s IPv6 fungovaly jak mají.

Problémem byla i kompatibilita aplikací a operačních systémů. Google musel identifikovat ty, které IPv6 nepodporují - v řadě případů šlo o poměrně klíčové nástroje, jako databázové a účetní aplikace a ty z nich, které nešlo snadno modifikovat nebo upgradovat dále musí pracovat v IPv4 režimu. A i když nové operační systémy již podporují IPv6, není tomu tak ve výchozím stavu, což přináší další práci s administrací.

Nikolova potvrzuje, že technických problémů, s nimiž se její společnost potýkala, byla celá řada a v mnoha případech se jednalo o situace, které před nimi nikdo neřešil.

Byl pro vás článek přínosný?