Hlavní navigace

Google představil Chrome OS a Chromebooky

12. 5. 2011

Sdílet

Podle očekávání byly na I/O konferenci Googlu představeny první notebooky určené pro Chrome OS, takzvané Chromebooky.

První výrobci, kteří začnou prodávat notebooky s novým cloudově orientovaným operačním systémem Googlu, budou Samsung a Acer. Jejich Chromebooky se objeví na trhu v červnu. Samsung konkrétně nabídne 12,1“ model, který se má v samsung chromebookUSA prodávat za 429 dolarů ve verzi s Wi-Fi a za 499 dolarů i s podporou 3G (na fotografii vpravo). Acer pak chce začít na ceně 349 dolarů. Samsung slibuje výdrž 8,5 hodiny na baterie, dvoujádrový procesor Atom, dva USB porty, čtečku karet 4v1 a klávesnici plné velikosti. Acer nabídne 11,6“ displej podsvícený LED diodami, výdrž na baterie kolem šesti hodin, HDMI port, HD webkameru a také dvoujádrový procesor Atom a klávesnici plné velikosti.

V USA se notebooky s Chrome OS mají začít prodávat od 15. června. Dále mají být k dispozici ve Velké Británii, Francii, Německu, Holandsku, Španělsku a Itálii. O dostupnosti Chromebooků v ČR nepadlo na I/O konferenci Googlu ani slovo.

Sundar Pichai, senior vice president pro Chrome ve společnosti Google, na otázku, zda se počítá s Chrome OS i v tabletech odpověděl, že zatím nejsou k dispozici plány pro jiné typy zařízení než pro notebooky. Samotnému Chrome OS také na konferenci byla věnována překvapivě malá pozornost oproti zařízením, na kterých poběží.

Google chce také nabízet Chromebooky nabízet na objednávku firmám, školám a vládním agenturám v rámci modelu hardware a software jako služba (tj. za měsíční poplatek), potvrdil Pichai. Objednané notebooky začnou být dodávány také 15. června a uživatelé navíc získají cloudově založenou konzoli pro IT management a administraci uživatelů, přístrojů a softwaru, dále přístup k podpoře, záruce a také k možnosti výměny přístroje.

Byl pro vás článek přínosný?